Afganistan için acil insani yardım mesajı

Afganistan için acil insani yardım mesajı

Afganistan'ın Kunduz şehrinde devam eden çatışmalar nedeniyle çevredeki şehirlere sığınan halkın barınma ve gıda sıkıntısı yaşadığı belirtildi.

A+A-

Konya merkezli RİDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği, Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz şehrinde devam eden çatışmalar nedeniyle çevredeki şehirlere sığınan, çadır ve gıda sıkıntısı yaşayan insanlar için "Afganistan'a acil insani yardım" kampanyası başlattı.

Kampanya hakkında AA muhabirine konuşan RİDA Derneği yöneticilerinden Selim Doğdu, Kunduz kentinde geçen hafta başlayan çatışmaların şiddetlenerek devam ettiğini ve komşu şehirlere sığınanların sayısının giderek arttığını söyledi.

Tahar şehrine 50 binden fazla kişinin sığındığını belirten Doğdu, "Evlerinden bir anda çıkmak zorunda kalan bu kişiler, Tahar Valiliğinin şehrin girişinde belirlediği bölgeye kurulan çadırlara yerleştiriliyor. Afganistan'ın kuzeyindeki dağlık bölgede yer alan Tahar'da, kış ayları çok soğuk ve çetin geçiyor. Birçok aile çadır dahi bulamazken, çadırlara yerleşenler bile yaklaşan kış nedeniyle endişe duyuyor." dedi.

Her gün çok sayıda sığınmacının bölgeye gelmeye devam ettiğine ve erzak sıkıntısının giderek büyüdüğüne dikkati çeken Doğdu, RİDA Derneğinin Tahar şehrinde bir yetim ve öğrenci yurdunun olduğunu, bu yurtta kalan öğrencilerin şu an sığınmacıların olduğu bölgede yardım faaliyetlerine katıldığını aktardı.

Halk su ve ekmek bulmakta zorlanıyor

Taliban militanlarının, Kunduz kent merkezine geçen hafta saldırmasının ardından çıkan çatışmalar nedeniyle kenti terk eden on binlerce aile, Mezar-ı Şerif kentinin yanı sıra Baglan, Tahar ve Samangan vilayetlerine sığınmaya devam ediyor.

Kentin, Taliban militanları tarafından yeniden ele geçirilmesinin ardından başlatılan NATO destekli operasyonlar sırasında yaşanan şiddetli çatışmalarda, boruların patlaması su kesintisine neden olurken, bölgeyi terk edemeyen halk su ve ekmek bulmakta zorlanıyor.

Taliban, geçen sene de Kunduz'u kısa süreliğine ele geçirmiş, ancak NATO destekli hükümet güçleri kenti birkaç gün içinde geri almıştı.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.