AFAD'tan afete hazırlık için dev proje

AFAD'tan afete hazırlık için dev proje

AFAD Başkanı Fuat Oktay, afete hazır olmanın bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin en önemli özelliği olduğunu belirterek, hazırlanan projelerle Türkiye'nin afetlere hazır hale geleceğini söyledi.

A+A-

AFAD tarafından "Afete Hazır Türkiye" projesi kapsamında hazırlanan "Afete Hazır Okul" programının tanıtıldığı Okul Afet ve Acil Durum Planı Hazırlama Eğitim Programı, Kundu Turizm Bölgesi'ndeki bir otelde başladı.

Oktay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin birçok ülkeye göre daha az derecede afet geçirmesine rağmen daha fazla kayıp verdiğini ve hoş olmayan görüntüler yaşadığını söyledi. Bu durumun eğitim ve bilinçaltı davranışlarla alakalı olduğuna dikkati çeken Oktay, Türkiye'yi afete hazır hale getirmek için 2012 yılında yola çıktıklarını, "Afete Hazır Türkiye" projesini hazırladıklarını kaydetti.
Öncelikle Türkiye'nin risklerini belirleyip buna göre kurumların koordine bir şekilde çalışmalarını sağlayacak sistem üzerinde durduklarını ifade eden Oktay, Türkiye'yi sıfırıncı bir noktaya, yani afet anına hazır hale getirmek için çalıştıklarını vurguladı. 1,5 yıl sistem üzerinde yoğunlaştıklarını bildiren Oktay, "Hangi projeyi yürütürseniz yürütün, hangi sistemi, hangi teknolojiyi uygularsanız uygulayın insan unsurunda takılıyorsunuz. İnsana yatırım yapmadığınız sürece bu planların, projelerin uzun vadeli olması mümkün olmuyor" dedi.
Bu doğrultuda ilk olarak ailelere yönelik çalışma yaptıklarını dile getiren Oktay, afetler olmadan aile bireylerinin, çocukların, evlerin afete hazır olup olmadığı yönünde eğitimler verildiğini belirtti. Ev alırken sadece manzarasının bakılmaması, her boyutuyla değerlendirilmesi gerektiği yönünde insanları bilinçlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Oktay, "Aile boyutuna baktığımızda belli bir yaşın üzerindeki eğitimin etkili olduğunu ancak davranışa yansımadığını gördük. Herhangi bir panik halinde bilinçaltımız ortaya çıkıyor ve öyle davranılıyor. Aile içine yönelik çalışmalarımızda bunlara değiniyoruz" diye konuştu.

Oktay, Türkiye'nin geleceğinin afetlere hazır olması için ikinci etapta okullara yöneldiklerine dikkati çekerek, okulları afete hazır hale getirmek için kolları sıvadıklarını kaydetti. Bunun için ilk etapta Milli Eğitim çalışanlarıyla bir araya geldiklerini dile getiren Oktay, milli eğitim müdürleri, ilçe müdürlerine yönelik eğitimle Türkiye'nin en ücra köşesindeki okullara ulaşacaklarını ifade etti.
Sadece bugüne yönelik değil, uzun vadeli çalışma yürüttüklerinin altını çizen Oktay, "Afete hazır olmak bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin en önemli özelliğidir. Yaptığımız projelerle Türkiye de afete hazır olacak, bunda kararlıyız. Uzun soluklu bir proje, inşallah yüzümüzün akıyla çıkarız. Arzumuz bu başarı hikayesini dünyaya bizim anlatıyor olmamız" diye konuştu.

Bu projelerin sürekli hale getirileceğini dile getiren Oktay, projelerin kentsel dönüşüm çalışmalarıyla daha da güçlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

"Beşikten bu işi öğrenmek gerekiyor"

Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ise Türkiye'nin en acı veren konularından birine yönelik önemli bir proje geliştirildiğini söyledi. Afet hakkında birçok şey söylendiğini, etkinlikler yapıldığını ancak Türkiye'de ne zaman bir afet olsa aynı hataların tekrarlandığını ifade eden Öztürk, "Maalesef verilen eğitimler davranışa yansımıyor. Eğitimlerin kalıcı bir şekilde yapılması için beşikten bu işi öğrenmek gerekiyor. Bu açıdan bu projenin başarılı olacağına inanıyorum" dedi.

Herhangi bir afetten sonra insanların nasıl hareket etmesi, davranması gerektiğini çok iyi bilmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, fiziki şartların da afetlere göre hazır hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Antalya'nın afet bölgesi kapsamında ikinci sırada yer aldığını ve risk alanlarının buna göre belirlenip, tedbirlerinin alınması gerektiğini anlatan Öztürk, Antalya'nın fiziki mekanların dayanıklı hale getirildiğini, binalarda güçlendirme çalışmalarının yapıldığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyük

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, afet bilincinin eğitimle aşılabileceğini söyledi. Davetlilerin toplantıdaki tüm önemli notları dikkate almalarını isteyen Büyük, "Burası bir deprem ülkesi ve bununla yaşamayı ve buna hazırlıklı olmayı öğreneceğiz. Bu da ancak eğitimle mümkün olacaktır. Denize attığınız bir taşın dal dal nasıl çoğalıyorsa bu toplantıda denize atılan ilk taş gibi düşünün, buradan aldığımız bilgileri 81 ildeki en ücra köşedeki öğretmenimize, öğrencimize ve velimize ulaştıracaksınız" diye konuştu.

Büyük, 10 yıllık süreçte yeni yetişen neslin yarın herhangi bir afet anında nasıl hareket edeceğinin öğretileceğini ifade etti.
Türk halkının yardımsever olduğunu, bundan dolayı her tür olaya yardım etme gayretinde bulunduğunu dile getiren Büyük, bu yardımların zaman zaman bilinçsiz bir şekilde yapıldığını, bu nedenle de insanlara yardım ederken zarar verilebildiğine dikkati çekti.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Canan da "N-Beyin" başlıklı bir sunum yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen ve 6 Şubat'a kadar devam edecek "Afete Hazır Okul" programı kapsamında eğitimlere 81 il milli eğitim müdürü, 937 ilçe müdürü olmak üzere bin 150 Milli Eğitim ve ülke genelinden 162 AFAD personeli katılacak.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.