1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Açlıktan ölenlerin sayısı artıyor
Açlıktan ölenlerin sayısı artıyor

Açlıktan ölenlerin sayısı artıyor

Kuşatma altındaki Yemruk Mülteci kampı'na yaklaşık 2 haftadır yardım ulaşmıyor.

A+A-

Suriye'nin başkenti Şam'da rejim güçlerinin kuşatması altındaki Yermuk Mülteci Kampı'na yaklaşık 2 haftadır yardım ulaştırılamadığı ve insani durumun tekrar kötüleşmeye başladığı belirtildi.

Şam'ın güneyinde yer alan kamptaki aktivistlerden Rami es-Seyyid, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) 14 gündür insani yardımları durdurmasının ardından kamptaki insani durum yeniden kötüleşmeye başladığını ve rejim güçleri, insani kurumların görevlerini yapmalarına izin vermediği için yaklaşık 2 haftadır kamptaki insanlara yardım edilemediğini belirtti.

Kampın mahallelerine yönelik rastgele düzenlenen bombalı saldırıların çok sayıda kişinin ölmesine ve yaralanmasına neden olduğunu ifade eden Seyyid, "Hasta ve yaralıların bir kısmı da sağlık ekipmanlarının yetersizliği ve rejimin kamp dışındaki hastanelere nakle izin vermemesi nedeniyle hayatını kaybetti" ifadelerini kullandı.

ABLUKA NEDENİYLE AÇLIKTAN ÖLENLERİN SAYISI 144'E ULAŞTI

Yermuk Mülteci Kampı'nda Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), rejim güçleri ve FHKC-Genel Komutanlığı milislerinin bölgeye sızma girişimlerine karşı koymaya çalıştığı zamanlarda çatışmalar yaşandığını belirten Seyyid, "Filistin Kurtuluş Örgütü kampa dönmedi ve anlaşmaya bağlı kalmadı. Rejim güçleri de kampın tarafsızlaştırılması için yapılan anlaşmaya bağlı kalmadı. Abluka nedeniyle bölgede açlıktan ölenlerin sayısı 144'e ulaştı" diye konuştu.

Yermuk Mülteci Kampı'ndaki Nusra Cephesi ile silahlı Filistinliler arasında şubat ayının ortalarında anlaşma sağlanmış, buna göre, Nusra Cephesi'nin Yermuk'tan çekilerek yetkilerini Filistinlilere devredeceği ve kampın Filistinli silahlı gruplara bırakılacağı açıklanmıştı.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nün (SNHR) raporuna göre, Yermük Mülteci Kampı'nda, 128 kişinin açlıktan öldüğü, kamptaki 185 bin ailenin ülke içinde çeşitli bölgelere ve komşu ükelere göç ettiği açıklanmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.