'Açlıkla mücadelede uzun vadeli önlemler gerekiyor'

'Açlıkla mücadelede uzun vadeli önlemler gerekiyor'

Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Yahyahan Güney, "Açlıkla mücadele politikalarına dair uzun vadeli ve etkin önlemler alınması gerekiyor." dedi.

A+A-

Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yahyahan Güney, açlıkla mücadele konusunda uzun vadeli ve etkin önlemlerin alınması gerektiğini bildirdi.

Yeryüzü Doktorları Derneği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Uluslararası Gıda ve Kalkınma Politikaları Araştırma Enstitüsü'nün (IFPRI) son yayınladığı Küresel Açlık Endeksi'nde yer alan 119 ülkeden 52'sinde açlık alarm verici seviyede bulundu.

Dünya Gıda Programı'nın açıkladığı verilere göre ise dünyada 815 milyon kişi her gece aç yatıyor. Beş yaşın altındaki çocuk ölümlerinin neredeyse yarısı yetersiz beslenmeden kaynaklanıyor. Açlıktan ölümlerin yaşandığı Doğu Afrika'da nüfusun üçte biri yeterli derecede beslenemiyor.

Birleşmiş Milletler, dünya genelinde çatışmalar nedeniyle açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya olanların sayısının son 2 yılda yüzde 55 artarak 124 milyona yükseldiği uyarısında bulundu. Açlık çeken insanların üçte ikisinin çatışma bölgelerinde yaşadığı ve yetersiz beslenen 490 milyon kişinin yüzde 80'inin çocuklardan oluştuğu belirtildi.

"Açlık alarmı veren ülkelere karşı farkındalık oluşturulması gerekiyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yahyahan Güney, sadece mayıs ayında Çad'da 29 çocuğun beslenme yetersizliğinden hayatını kaybettiğini belirtti.

Açlıkla mücadelenin gereklilikten öte bir insani zorunluluk olduğunu vurgulayan Güney, "Yeryüzü Doktorları olarak 2012'den beri 9 beslenme sağlığı merkezimizde 115 bin 149 kişiye birinci basamak sağlık hizmetleri sunduk, 44 bin 437 kişinin ise uyguladığımız beslenme tedavisi ile hayata yeniden tutunmasını sağladık. Malnutrisyonlu, yani yetersiz beslenme nedeniyle sağlığı bozulan insanları, özellikle savunmaya en muhtaç emzirme dönemindeki anne ve çocukları, 3-6 aylık özel terapötik tıbbi beslenme tedavilerine aldık. Bu yıl 'Ölüm Kalım Meselesi' adı ile yürüttüğümüz kampanyamız ile daha fazla ihtiyaç sahibi insana ulaşmaya çalışıyoruz ama gerçekleştirdiğimiz çalışmalar tek başına yeterli değil." değerlendirmesinde bulundu.

Güney, açlıkla mücadele politikalarına dair uzun vadeli ve etkin önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayarak, "İsrafın önüne geçilmesi, açlık alarmı veren ülkelere karşı farkındalık oluşturulması gerekiyor." ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.