Abonelik sözleşmelerine ilişkin yeni düzenleme komisyonda

Abonelik sözleşmelerine ilişkin yeni düzenleme komisyonda

TBMM Adalet Komisyonunda, abonelik sözleşmesinden kaynaklanan para alacakları ile ilgili kanun teklifi görüşülüyor.

A+A-

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, bugün itibarıyla 8 milyon icra takibi bulunduğunu, bunun 3,5 milyonunun abonelik sözleşmelerinden kaynaklandığını söyledi.

TBMM Adalet Komisyonu, Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun Teklifi'ni görüşmek üzere AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığında toplandı.

Teklif sahibi olarak komisyona bilgi veren Ali Özkaya, abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan alacaklarda ilamsız takip işlemleriyle ilgili UYAP bünyesinde Merkezi Takip Sistemi oluşturulacağını ifade etti.

Özkaya, nüfusun, ithalatın, ihracatın, ülkenin ekonomik potansiyelinin arttığını belirterek, "Bugün itibarıyla 8 milyon icra takibi var, bunun 3,5 milyonu abonelik sözleşmelerinden kaynaklanıyor. Bilhassa telefon, elektrik, gaz gibi şirketlerin, abonelerinden alacaklarının tahsil edememesinden kaynaklanan bir takip. Burada getirmeye çalıştığımız müessese, dijital dönüşüm çerçevesinde adeta bir dijital icra müdürlüğüdür. " şeklinde konuştu.

Sistemin, PTT ve bankalarla entegre olacağını aktaran Özkaya, ödeme emrini alan vatandaşın her icra müdürlüğünden borcunu ödeyebileceğini anlattı.

Banka ile alacaklı veya avukatının ilişkilendirilmiş hesabına borç elektronik ortamda ödendiğinde takibin biteceğini kaydeden Özkaya, insan gücüyle yapılan işlemlerin tamamının dijital ortamda yapılacağını belirtti.

"Bu düzenleme, icraların çok daha rahatlamasına, vatandaşımız açısından tahsil harcının 2,55 oranında daha az ödenmesine ve sistemin daha hızlı yürümesine vesile olacak." diyen Özkaya, düzenlemenin mevcut takiplere uygulanmayacağını, yeni başlayacaklara uygulanacağını söyledi.

Özkaya, kanunun yürürlük tarihinin 1 Nisan 2019 olarak belirlendiğinin altını çizdi.

Konkordatoda, eleştiriler ve doğan ihtiyaçtan dolayı kısmen revizeye gidildiğini dile getiren Özkaya, "Bugün itibarıyla Türkiye'de yaklaşık bin 28 konkordato müracatı olmuş. Aslında 900 bin civarında şirketi baz aldığımızda, bu sayının ne kadar makul olduğunu görebiliyoruz. Yapılan müracaatların 8 aylık süreçte, 257'si karara çıkmış, bunların önemli bir kısmı da red olarak çıkmış." diye konuştu.

Özkaya, arabuluculuk sistemine ilişkin de değişiklik yaptıklarını belirterek, ticari alacak davalarında arabuluculuk şartı getirdiklerini söyledi. Özkaya, arabuluculuğun iş mahkemelerinde yürürlüğe girdiği 1 Ocak'tan bugüne kadar 192 bin davanın yüzde 67'sinin sulh ile çözüldüğünü aktardı.

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut da teklifi toplumsal bir sorunu çözmeye yönelik yapıcı bir girişim olarak kabul ettiklerini söyledi.

MHP'nin, Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinin Şartlı İndirimi ile Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi'nin komisyona 12 Ekim 2018'de intikal ettirildiğini kaydeden Bulut, şöyle konuştu:

"Buna rağmen kanun teklifimizden yaklaşık 1 ay sonra 13 Kasım'da komisyonuza havale edilmiş bir kanun teklifini MHP'nin tüm Türkiye gündemini yakından ilgilendiren bir kanun teklifinden daha evvel ve daha ivedi şekilde görüşmeye değer bulmanızı biz anlamlı kabul ediyoruz.

Yaşanan bu toplumsal beklenti karşısında burada bir an önce görüşülmesi ve nihayete erdirilmesinin kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu düşünüyoruz. Buna rağmen sayın komisyonumuz, icra ve iflas dairelerindeki bazı uygulamalara çözümler getiren bir teklifi MHP'nin kanun teklifinin önüne almıştır, daha hızlı bir şekilde komisyona getirmiştir. Bunu eleştiriyoruz, tenkit ediyoruz. Bunun gerekçelerinin de komisyon başkanımız tarafından açıklanmasını bekliyoruz."

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan da ülkede ciddi bir kriz bulunduğunu ancak bunun itiraf edilmediğini savundu. "Kriz var deyin kurtulun." ifadesini kullanan Aydoğan, vergilerin vatandaşın sırtında yük olduğunu, bunların indirilmesi gerektiğini söyledi.

MHP "ceza indirimi" teklifinin gündeme alınmasını istiyor
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, abonelik sözleşmelerine ilişkin kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonunda, "bazı suçların ceza süresinde indirim öngören" kanun tekliflerinin gündeme alınmasını talep etti. 

TBMM Adalet Komisyonunda, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ve milletvekili arkadaşlarının imzasını taşıyan Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı ve maddelerin görüşülmesine geçildi. 

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, dosyaların çokluğu ve kırtasiye işlemlerinin, icra işlemlerinin yavaş işlemesine neden olduğunu belirterek, "İş yükünün hafifletilmesi ve işlerin hızlandırılması için Merkezi Takip Sistemi getirilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Teknolojiden yararlanılması masrafları ve harç miktarını azaltacaktır. Bu yönüyle borçlunun da lehine bir düzenlemedir." dedi.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, işçi alacakları için getirilen arabuluculuk şartının ticari davalara da getirilmek istenildiğini belirterek, arabuluculuk sisteminin her davaya getirilemeyeceğini ifade etti. Köksal, "Avukatsız yargı hayalini gerçekleştirmeye çalıştığınızı düşünüyorum. Bu çok tehlikeli bir süreç. Arabuluculuğun ticari davalarda zorunlu olduğu ifadesinin çıkarılması gerekiyor." görüşünü savundu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, komisyon üyesi olmadığını hatırlatarak, MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut'un Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinin Şartlı İndirimi ile Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi'nin gündeme alınmasını istedi. 

FETÖ'den açığa alınan hakim ve savcı sayısının 3 bin 908 olduğunu, cezaevinde 352 hakim ve 204 savcının tutuklu ve hükümlü olarak bulunduğunu anlatan Yıldız, bu kişilerin 14 yıl içinde verdikleri kararların halen infaz edildiğini belirtti. 

Yıldız, "FETÖ mensubu hakimler ve savcıların adalet sistemimiz içinde yaptığı tahribatı gidermek için sunduğumuz kanun teklifimiz maalesef Adalet Komisyonunda beklemektedir. Aylardır af, ceza indirimi, cezaevlerinin durumuyla ilgili olarak televizyonlarda, basın organlarında, toplumun her kesiminde tartışmalar yapılmaktadır. Toplumda 'şartlı ceza indirimi' ile ilgili büyük bir beklenti oluşmuştur. Bu sırada, birtakım çevreler teklifin yasalaşmaması için olanca güçleriyle gayret göstermişler, bazı dramatik olayları gündeme getirerek toplumu etkilemeye çalışmışlardır." diye konuştu.

Cezaevlerinin durumunun içler acısı olduğunu savunan Yıldız, tutuklu ve hükümlülerin insan haysiyetine ve onuruna aykırı şekilde koğuşlarda üst üste yattığını iddia etti. 

Türkiye'de 385 ceza ve infaz kurumu bulunduğunu dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:

"Cezaevlerimizde 13 Kasım 2018 tarihi itibariyle 260 bin hükümlü ve tutuklu bulunmaktadır. Cezaevlerinin kapasitesi 220 bin kişidir. Bu da ikili ranzaları üçlü ranza haline getirmektedir. Cezaevlerindeki sıkışıklık ve FETÖ'nün verdiği tahribatı gidermek için teklifimizin bir an önce gündeme alınması, yasalaşması gerekir. Eğer teklifimiz yasalaşırsa 162 bin tutuklu, hükümlünün hukuki durumunda değişiklik olacaktır. Sayın Başkanım daha fazla bekletilmeden gündeme alınmasını rica ediyorum." 

Bunun üzerine Adalet Komisyonu Başkanı AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, konunun çok hassas olduğunu belirtti.

Konunun siyasi olduğuna işaret eden Köylü, "Partilerin en azından birtakım istişareler yapması, belli bir yere gelmesi lazım. Böyle olmayınca, diğer kanunlar gibi hemen burada görüşmemizin çok fayda sağlamayacağını düşünüyorum. O bakımdan partiler bu konuda bir çalışma yapsınlar. Belki yapıyorlardır, bilmiyorum. Belli bir noktaya geldikten sonra, belirli bir kısımda, belki tamamında olmayabilir, anlaşma sağlanırsa elbette komisyonda görüşürüz." dedi. 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.