Abluka altındaki Husun'a 1 yıldır elektrik ve su verilmiyor

Abluka altındaki Husun'a 1 yıldır elektrik ve su verilmiyor

Suriye'de Esed rejiminin 10 aydır abluka altında tuttuğu Kalet el-Husun beldesine 1 yıldan bu yana elektrik ve su verilmiyor.

A+A-

Suriye'de Humus'a bağlı  Kalet el-Husun beldesi 10 aydır rejim tarafından abluka altında tutuluyor. Suyun ve elektriğin 1 yıldır kesik olduğu beldede insani durum gün geçtikçe kötüleşiyor.

Bölge halkı, rejimin belde çevresindeki kontrol noktalarından gıda ve tıbbi malzemenin geçişine izin vermediğini aktararak, açlıkla başbaşa kaldıklarını ifade ediyorlar.

Sahil yollarının birleştiği noktada bulunduğu için hem rejim hem de muhalifler için stratejik bölge olan beldede, halkın tek talebi kuşatmanın kaldırılarak savaşın dışında yer almak.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) Kalet el-Husun temsilcisi Hıdır Hifşi,  Kalet el-Husun'a bağlı Zara, Hasciye, Şuveyhid köylerine, Esed güçlerinin kuşatması altında olmaları nedeniyle insani yardımların ulaştırılamadığını söyledi.

Evinin bahçesinde ektiklerini yiyerek karınlarını doyurmaya çalıştığını ifade eden Hifşi, "Beldede durumumuz vahim, bir yandan rejim güçleri beldeye ağır silahlarla saldırıyor, diğer taraftan insanlar açlıkla boğuşuyor" dedi.

Öncelikli hedeflerinin insanı yardımların gelmesi değil, kuşatmanın kaldırılması olduğunu dile getiren Hifşi, "Cenevre 2 Konferansı'na katılımcılarına seslenerek "Humus ve çevresinde rejimin kuşatması altında olan bölgelerde bir an önce kuşatmanın kaldırılmasını talep ediyoruz. Konferansın kağıt üzerinde kalmasını istemiyor, somut şeyler bekliyoruz" diye konuştu.

Ot toplamaya giden anne, keskin nişancıların kurbanı oldu

Kalet el-Husun sakinlerinden Ebu Derda el Şavi ise rejimin beldeye düzenlediği saldırı sonucu ölen ve yaralananların olduğunu söyleyerek, beldede bir kadının çocukları için ot toplamaya gittiği tarlada rejimin keskin nişancıları tarafından öldürüldüğünü söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.