ABD'nin haksız 11 Eylül ithamına karşı Türk-Suudi Arabistan ittifakı

ABD'nin haksız 11 Eylül ithamına karşı Türk-Suudi Arabistan ittifakı

Uzmanlar, Erdoğan'ın, Suudi Arabistan'a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan tanıyan "Suudi Arabistan'la hukuki açıdan iş birliği yapacakları yönündeki" açıklamalarının güçlü bir İslam birliğini tesis edeceğini düşünüyor.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, pazar günü Dubai merkezli Rotana Televizyonu'na yaptığı ve "gelecek nesillerin hafızalarında kalacak" "cesur" bir tavır olarak tanımlanan açıklamaları Suudi Arabistanlı yazar ve uzmanlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

AA muhabirine konuşan Eski Suudi Arabistan Şura Meclisi üyesi ve akademisyen Dr. Halil El Abdullah El Halil, Erdoğan'ın cesur ve takdire şayan tavrının iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendireceğini ve yasaya karşı İslam dünyasını bir araya getireceğini savundu. "Erdoğan, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında uluslararası düzeyde bir ortaklığı ve askeri, diplomatik, ekonomik alanlarda karşılaşılan krizlere karşı güçlü bir İslami birliği tesis edecek çok önemli bir mesaj verdi." diyen Halil, iki ülke arasındaki iş birliği ve koordinasyonun, İslam ve Arap halklarının beklediği bir gelişme olduğunu vurguladı.

İki ülkeye bağlanan büyük umutlar olduğuna dikkati çeken Halil şunları söyledi:

"Suudi Arabistan, kutsal topraklarda yer alıyor, ekonomik ağırlığı olan ve G-20 grubuna üye bir devlet. Türkiye de tarihi mirası, coğrafi konumu, ekonomik gücü ve ayrıca bağımsız kararlar alabilen yönetici kadrosuyla pek çok krizin üstesinden gelmiş bir ülke. Bunların sonuncusu da 15 Temmuz darbe girişimiydi. Tüm bu hasletler iki ülkede yaşanan gelişmeleri etkileyebilecek, İran'ın yayılmacı politikası ve terörle mücadele edebilecek ortak iş birliği imkanı sunuyor."

"Diğer ülkeler Erdoğan'ın tavrını örnek alacak"

Eski Şura Meclisi üyelerinden ve siyasi uzman Dr. Muhammed Al Zilfe ise Erdoğan'ın tavrını, İslam dünyasının en önemli ülkelerinden birinin liderine ait bir tavır olarak tanımladı.

Zilfe, "Bu açıklamaların, Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) dönem başkanlığını yaptığı ve uluslararası alanda etkin bir rol oynadığı dönemde İslam ülkelerine etkisi büyük olacaktır. Diğer ülkeler, uluslararası güvenlik ve istikrara büyük zararlar verecek bu tasarıya karşı Erdoğan'ın takındığı tavrı örnek alacaktır." diye konuştu. 

ABD'de 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine, Suudi Arabistan'a dava açma imkanı getiren yasa tasarısı, Kongre'nin iki kanadı Senato ve Temsilciler Meclisi'nde kabul edildikten sonra 23 Eylül'de ABD Başkanı Barack Obama tarafından veto edilmiş ancak yasa tasarısı geçen çarşamba günü önce Senato'da ardından da Temsilciler Meclisi'nde 3'te 2 çoğunlukla kabul edilmişti.

ABD kamuoyunda tartışmalara yol açan ve Suudi Arabistan'ı derinden rahatsız eden yasa tasarısı, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden kişilerin ailelerinin, saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkan tanımıştı.

Kocasını Pentagon’da düzenlenen saldırıda kaybeden Stephanie DeSimone bu yasaya dayanarak Suudi Arabistan aleyhine dava açan ilk kişi olmuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.