AB'den Libya için 50 milyon euroluk kalkınma programı

AB'den Libya için 50 milyon euroluk kalkınma programı

Avrupa Birliği, Libya genelindeki 24 belediyeye, verdiği hizmetlerde destek olmak amacıyla 50 milyon euroluk bir kalkınma programı başlattı.

Avrupa Birliği (AB) Libya Misyonu'nun Facebook sayfasından yapılan açıklamaya göre, Libya'ya 50 milyo euroluk kalkınma programı başlatıldı.

AB'nin finanse ettiği program "iyileşme, istikrar, sosyal ve ekonomik kalkınma" ismini taşıyor.

Libya'da vatandaşların temel hizmetlere erişiminin artırılması için Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) da söz konusu program bünyesinde çalışacak. 

Açıklamada, AB'nin programıyla, halkın sağlık, eğitim, su, sanitasyon ve sosyal hizmetlere erişiminin sağlanacağı, UNDP ile UNICEF'in ise karar alma sürecine rehberlik etmek ve bakanlıkların kapasitesini artırmak için gerekli bilgileri toplama alanında çalışacağı kaydedildi.

Açıklamaya göre, Libya'da 670 bin 500 kişinin su ve sanitasyon alanında yardıma ihtiyacı var. Savaş nedeniyle 489 okulun zarar gördüğü ve 267 bin öğrencinin eğitim sürecinin etkilendiği ifade edildi ve bu ihtiyaçların giderilmesi için çalışılacağı vurgulandı.

Söz konusu programın, Libya belediyeleri tarafından sunulan hizmetlerin kalitesinin artırılması için AB tarafından desteklenen en büyük program olduğuna işaret edildi.

Kaynak: AA 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.