ABD'de işsizlik oranı değişmedi

ABD'de işsizlik oranı değişmedi

ABD'de işverenler şubat ayında 192 bin yeni istihdam yarattı ve bu veriyle yüzde 6,7 lik işsizlik oranı değişmedi.

A+A-

ABD Çalışma Bakanlığı, mart ayı tarım dışı yeni istihdam verilerini açıkladı. Buna göre mart ayında 192 bin yeni iş alanı yaratıırken ve yüzde 6,7'lik işsizlik oranı sabit kaldı. Beklenti, yeni istihdam alanında 200 bin, işsizlik oranında ise yüzde 6,6'dı.

Mart ayında işsiz sayısı 10,5 milyonda kalırken gerek işsiz sayısının ve gerekse işsizlik oranının Aralık 2013 den bu yana fazla bir değişiklik göstermediği gözlemlendi.

İstihdam, sağlık, madencilik ve hizmet sektörlerinde artarken kamu çalışanlarının sayısında kayda değer bır değişiklik olmadı. Geri kalan sektörlerde, kısmen ay boyunca görülen elverişsiz hava koşullarının da etkisiyle, yeni istihdamın zayıf olduğu gözlemlendi.

Verilere göre şubat ayında yaşanan istihdam artışı da 175 bin kişiden 197 bin kişiye revize edilirken ocak ayının 129 bin kişilik değeri de 144 bin olarak düzeltildi.

Tarım dışı istihdam verisi ABD ekonomisine ilişkin çok önemli sinyaller vermesi bakımından uluslararası piyasaların en fazla önem verdiği verilerin başında geliyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.