1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'de İslam karşıtlığını tetikleyebilir
ABD'de İslam karşıtlığını tetikleyebilir

ABD'de İslam karşıtlığını tetikleyebilir

Bazı uzmanlar, Paris'te yaşanan terör saldırılarının ABD'de İslam karşıtlığını tetikleyebileceği endişesini dile getirdi.

A+A-

ABD'de bazı uzmanlar, Fransa'daki terör saldırılarının ardından Müslümanlara karşı küçük çaplı bazı nefret eylemleri görülebilme riski bulunsa da şimdilik islamofobi kavramını kullanmak için erken olduğu görüşündeyken, bazı uzmanlar ise Amerikalı Müslümanların Paris'teki saldırının etkilerini şimdiden hissetmeye başladığını belirtti.

Avrupa'da son dönemde Almanya’nın Dresden kentinde ortaya çıkan ve giderek yayılan "Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) oluşumuyla birlikte, islamofobi, yabancı ve göçmen karşıtlığı gibi eylemlerin artmasından endişe edilen bir ortamda Paris’teki son terör saldırıları mevcut kaygıları artırdı.

ABD'de ise İslam karşıtlığı 11 Eylül saldırılarından sonra belirli aralıklarla artış gösterdi ancak yasaların, ırkçılığa yönelik ağır cezalar getirmesinin de etkisiyle şu ana kadar PEGIDA gibi bir oluşum ortaya çıkmadı. 

Röportaj sırasında nefret ve haraket içeren telefon aldı

Washington merkezli Amerika İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) İletişim Direktörü İbrahim Hooper, AA muhabirinin Paris’teki saldırının ABD’deki islamofobi’yi artırıp artırmayacağına yönelik sorusu üzerine, bir müddettir ABD’de bu tür şeyler yaşamadıklarını ancak bu saldırının doğal olarak kendilerini de etkilemeye başladığını söyledi.

Röportajda Hooper'ın, bu saldırı Avrupa’da yaşansa bile nefret mesajlarının internet vasıtasıyla çok hızlı yayıldığına işaret ettiği sırada telefonu çaldı. Telefonun ardından Hooper, "Bizim tam da bu olayın Müslümanlara karşı nefreti körükleyip körüklemediğini konuştuğumuz ortamda, beni arayan kişi İslam’a ve Müslümanlara küfredip kapattı" ifadelerin kullandı.

Paris’teki saldırının ardından bu tür telefonların artmasını beklediklerini belirten Hooper, şunları söyledi:

"Müslümanların tüm kınamalarına rağmen bu korkunç terörist saldırı Avrupa ve dünya genelinde Müslümanların çıkarlarına ve imajına kesinlikle zarar verdi. Avrupa'daki aşırı sağ kesim ve diğer hareketlerin gücü de göz önünde bulundurulduğunda, bu saldırının çok olumsuz etkileri olacaktır. Şu açık ki aşırı İslam karşıtı gruplar bu korkunç saldırıyı kendi lehlerine kullanacak ve nefret söylemlerini geliştirecekler"

Hooper, saldırının ABD’deki Müslümanları olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini görmek için erken olduğunu kaydetti. 

"Müslümanlara karşı nefret eylemleri ortaya çıkabilir"

Middle East Institute adlı düşünce kuruluşunda uzman Craig Myre da bu olay nedeniyle Müslümanlara karşı bazı nefret eylemlerinin ortaya çıkabileceğini, ancak yine de olayın, Batı ülkelerindeki Müslümanlar için nasıl bir sonuç yaratacağını öngörmek için erken olduğunu kaydetti.

Fransa'daki birçok Müslümanın yaşananlardan rahatsız olduğunu dile getirdiğini ve bu olayın kendilerine olumsuz yansımasından endişelendiğini belirten Myre, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Ama şu da var ki, olayda ölen polislerden biri de Müslümandı. Belki kendisi de dergiden hoşlanmıyordu ve belki yayınlanan karikatürler onu da incitmişti. Ancak yine de dergiyi korumaya çalıştı ve bu uğurda yaşamını yitirdi. Bu nedenle islamofobi kavramını bu olayda kullanmak istemiyorum. Bazı ülkelerde, bazı insanlar bu olaydan İslam dünyasını suçlayacaklardır ama Fransa ve ABD’de birçok kişi bu saldırıdan tüm Müslümanların sorumlu tutulamayacağını da söylüyor. Bu saldırıyı yapanlar aşırılık yanlısı bir grup ve gerek Fransa, gerek ABD ve diğer ülkelerde halk, medya ve siyasi çevreler geniş ölçüde buna vurgu yapıyor"

Bu saldırının İslamafobi'yi artıracağı ve tüm Müslümanların bundan sorumlu tutulacağı yargısına ulaşmanın doğru olmadığını dile getiren Myre, "Bu saldırı Fransızları bir araya getirdi, tıpkı 11 Eylül saldırılarının Amerikalıları getirdiği gibi. Bunun etkileri olacaktır ama bunun hangi yönde olacağını öngörmek şu anda zor. Bu toplumun farklı kesimlerinin bir araya gelmesine de yol açabilir. Göçmenlik karşıtı aşırı sağ gibi grupların daha da hizipleşmesine de yarayabilir" ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.