ABD, Taliban'ın ilerleyişinden endişeli

ABD, Taliban'ın ilerleyişinden endişeli

ABD Savunma İstihbarat Ajansı Direktörü Korgeneral Stewart, Afganistan'daki şartların Taliban lehinde değişebileceğini söyledi.

 

ABD Savunma İstihbarat Ajansı Direktörü Korgeneral Vincent Stewart, Afganistan’daki çıkmazın Taliban lehine kötüleşebileceğini ifade ederek ABD’nin cephe gerisindeki taktik desteği stratejisini değiştirmesi gerektiğini belirtti.

Korgeneral Stewart, Ulusal İstihbarat Direktörü Daniel Coats, Merkezi Haber Alma Teşkilatı Direktörü Mike Pompeo, Federal Soruşturma Bürosu Direktör Vekili Andrew McCabe, Ulusal Güvenlik Ajansı Direktörü Amiral Michael Rogers ve Ulusal Jeo-uzamsal İstihbarat Direktörü Robert Cardillo ile Senato İstihbarat Özel Komitesinde küresel tehditler üzerine değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin 15 yılı aşkın bir süredir Afganistan’a yaptığı yatırımı heba etmemesi için bu ülkede "çok farklı bir şey yapması gerektiğini" söyleyen Korgeneral Stewart, "Kontrol edilmezse (Afganistan’daki) mevcut çıkmaz düşmanın lehine daha da kötüleşecek. Dolayısıyla geçmişte yaptıklarımızdan çok farklı bir şeyler yapmamız gerekir. Bu değişiklikler yapılmazsa mevcut durum çok daha kötüye gider ve son yıllarda elde ettiğimiz tüm kazanımları kaybederiz.” dedi.ABD askerlerinin ülkede cephe arkasında sadece taktik eğitimi ve desteği verdiğini ifade eden Stewart, ülkedeki asker sayısının artırılması ve cephedeki Afgan birliklerine daha yakın temas haline olunması önerisinde bulundu.

Korgeneral Stewart’ın Senatodaki değerlendirmesinin ABD Başkanı Donald Trump’ın Afganistan’daki ABD askeri sayısını artıracağına dair iddiaların ortaya atıldığı bir zamanda yapılması dikkati çekti.Afganistan’ı 6 hafta önce ziyaret ettiğini kaydeden Stewart, bu ülkedeki durumu "çıkmaz" olarak nitelendiren ABD Afganistan Kuvvetleri Komutanı John Nicholson ve Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel’e katıldığını söyledi.Aynı oturumda konuşan Dan Coats da durumun her halükarda Taliban lehine işlediğini savundu.

Trump yönetimi asker sayısını artırsa da Taliban’ın Afgan kuvvetleri karşısında kazanımlar elde etmeyi sürdüreceğine işaret eden Coats, "ABD ve ortakları asker sayısını artırsa bile Afganistan’da durum 2018 boyunca da neredeyse kesin bir kanıyla daha da kötüleşecek. Afgan güvenlik güçlerinin performansı, Taliban operasyonları, asker kayıpları, orduyu terk etmeler, zayıf lojistik destek ve zayıf liderlik gibi olgular nedeniyle daha da zayıflayacaktır.” diye konuştu.

ABD’nin Afganistan’da 8 bin 400 askeri bulunuyor. Bu askerlerin bir kısmı terör örgütü DEAŞ’ın Afganistan’daki yapılanmasına karşı tek taraflı operasyonlar düzenleyen özel kuvvet birliklerinden oluşuyor.Orgeneral John Nicholson geçen aylarda Kongrede yaptığı değerlendirmelerde Afgan kuvvetlerinin eğitimi için üç bin ABD askerine daha ihtiyaç duyulduğunu ifade etmişti.AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.