ABD, Suriye'de 80 çocuk ve kadını öldürdüğü sivil katliamı inceledi ve kendini suçsuz buldu!

ABD, Suriye'de 80 çocuk ve kadını öldürdüğü sivil katliamı inceledi ve kendini suçsuz buldu!

ABD Kara Kuvvetlerinin, 2019'da Suriye'nin Bağuz kentinde düzenlenen ve onlarca çocuk ile kadının öldürüldüğü hava saldırısına ilişkin soruşturmasından "operasyonda savaş hukukunun ihlal edilmediği" sonucunu çıkardı

Kara Kuvvetlerinden Orgeneral Michael Garrett, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in talimatı üzerine, ocakta ortaya çıkan ve ABD’de tartışmalara neden olan ABD'nin SDG ismini kullanan YPG/PKK terör örgütüne destek bahanesi ile 18 Mart 2019'da Bağuz'da düzenlediği hava saldırısındaki sivil kayıplarına ilişkin incelemesini tamamladı.

Garrett, raporunda saldırının angajman kurallarına uygun yapıldığını ve savaş hukuku ihlali tespit edilmediğini öne sürdü.

ABD'li general, operasyondan sorumlu komutanın "defalarca saldırı alanında sivil olmadığına dair teyit aldığını", bunun üzerine hava saldırısı izni verdiğini duyurdu.

Ancak Orgeneral Garrett, saldırıya ilişkin ilk incelemenin gereken ihtimamla yapılmadığını, raporların zamanında teslim edilmediğini kaydettiği raporunda, “Bu eksikliklerin kötü niyetli olduğu veya kararları ya da bazı eylemleri gizlemek için yapıldığı iddiasını destekleyecek kanıtlar yok" ifadesine yer verdi.

İncelemeye yönelik açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise "Olaya yönelik ilk incelemesinin bazı yönlerinin eksik olduğunu, son teslim tarihlerinin geçirildiğini, eksiksiz değerlendirmeler yapmayı engelleyen bilgi eksikliklerinin söz konusu olduğunu ve dosyanın aylarca açık bırakıldığını öğrenmek beni hayal kırıklığına uğrattı." değerlendirmesine bulundu.

Bağuz saldırısı

New York Times gazetesi, ABD ordusunun, 18 Mart 2019'da Suriye’de YPG/PKK terör örgütü ile iş birliği yapan gizli Amerikalı birliğin talebi üzerine DEAŞ terör örgütünün mensuplarının ailelerinin bulunduğu bir kampa saldırı düzenlediğini ortaya çıkarmıştı.

Bağuz kentindeki kampta çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 80'den fazla kişinin öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Gazete daha sonra ABD ordusunun bu saldırıyı örtbas ettiğini de kayıtlara geçirmişti.

Bunun üzerine ise Austin bu saldırının incelenmesi talimatı vermişti.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum