1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD Kongresi'nden işkenceye kalıcı yasak getirme hamlesi
ABD Kongresi'nden işkenceye kalıcı yasak getirme hamlesi

ABD Kongresi'nden işkenceye kalıcı yasak getirme hamlesi

Senato, ABD'nin gözaltında tuttuğu kişilere işkence yöntemleri uygulamasını tümden ve kalıcı biçimde yasaklamaya yönelik düzenlemeyi kabul etti.

A+A-

ABD Kongresi'nin senato kanadı, ABD'nin gözaltına tuttuğu kişilere bir daha asla işkence uygulamamasını yasal teminat altına almaya yönelik düzenlemeyi kabul etti.

Cumhuriyetçi senatör John McCain ve Demokrat senatör Dianne Feinstein tarafından Ulusal Savunma Yetki Yasası tasarısına ek madde olarak sunulan önerge, 21'e karşı 78 oyla kabul edildi.

Önerge, ABD'de özellikle 11 Eylül saldırılarından CIA'nın gözaltındaki kişilere uyguladığı "ileri sorgulama yöntemleri" adı verilen işkence metotlarına gerek ordu gerekse hükümetin diğer tüm birimlerinde kalıcı olarak yasak getirirken, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ne de ABD'nin elindeki her tutukluya erişim sağlama imkanı tanıyor.

Senatör Feinstein, işkencenin şu anda başkanlık kararnamesi altında yasak olduğuna dikkati çekerek, bu açıdan önergenin, yasağın ileride başka bir ABD Başkanı tarafından kaldırılması ihtimalinin önüne geçilecek olması bakımından önemli olduğunu vurguladı.

Feinstein, "bu önergeye destek vererek, geçmişin hatalarının gelecekte bir daha asla tekrarlanmasının teminat altına alınabileceğini" kaydetti.

Senato İstihbarat Komitesi, CIA'nın 11 Eylül saldırıları sonrası terör şüphelilerine uyguladığı işkence içeren gözaltı ve sorgulama tekniklerine dair yürüttüğü gizli soruşturmasının bulgularını geçen Aralık ayında kamuoyuna açıklamıştı.

Rapor, 11 Eylül saldırılarından sonra "kara bölgeler" olarak adlandırılan merkezlerde terör şüphelilerine uygulanan sorgulamalarda, suda boğulma hissi yaratma, çok dar alanlarda uzun süre bekletme, uzun süre uykudan mahrum bırakma, makattan yemek ve su verme, esirleri tokatlama ve duvara çarpma, küçük kutulara hapsetme ve ölümle tehdit etme gibi bilinenden de ağır işkence yöntemlerinin uygulandığını ortaya koymuştu.

AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.