ABD için Ladin ne ise Gülen bizim için o

ABD için Ladin ne ise Gülen bizim için o

Fethullah Gülen'in iadesini görüşmek için ABD'ye gidecek olan Adalet Bakanı Bozdağ, "ABD için Usame Bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa, Türkiye devleti için de Fetullah Gülen o anlamı ifade ediyor" dedi.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili temaslarda bulunmak üzere bugün ABD'ye gidiyor.

Bozdağ ziyaret öncesi konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İade sürecine ilişkin bilgiler veren Bakan, ABD yetkili makamlarına şu ana kadar 4 ayrı iade dosyası gönderildiğini hatırlattı.

İade için ABD makamlarına sunulan delillerin gerekenden fazla olduğunu belirten Bozdağ, "Dosyada bize göre terörist Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi için gerekli olandan daha fazlası var. Bugüne kadar Türkiye'den istenen iadeler veya geçici tutuklama talepleri, sadece ABD'nin değil başka ülkelerin Türkiye'den istedikleri, bunlarla mukayese ettiğimizde de dosyaların sıhhati açısından baktığımızda en dolu dosya Fetullah Gülen'in geçici tutuklanma talebini içeren dosya ve iade dosyalarıdır. Altı dolu dosyalar, iadesi için aramızdaki sözleşmenin öngördüğü şartları fazlasıyla taşımaktadır" diye konuştu.

"ABD için Usame Bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa, Türkiye devleti için de Fetullah Gülen o anlamı ifade ediyor" diyen Adalet Bakanı, şöyle devam etti:

"Türkiye'de bu kadar büyük suçlara karışmış birisi ABD'de, Pensilvanya'da yaşıyor. Oradan terör örgütünü hala yönetmeye devam ediyor. Herhangi bir kısıta tabi olmaksızın örgütü yönetmeye devam etmesini kabul etmemiz mümkün değil. Umarım faydalı bir ziyaret olur. Bundan sonra karşılıklı birlikte yakın çalışmayı sürdüreceğiz. Umarım aramızdaki anlaşmanın gerekliliklerine uygun karar verilir.

ABD'de Fethullah Gülen'in yaşıyor olması Türk halkının ABD'ye bakışını olumsuz etkiliyor. İade anlaşmasının uygulanmaması Türk halkında rahatsızlık meydana getiriyor. İade edilmemesi veya iade sürecinin zamana yayılması Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecektir. Biz istiyoruz ki Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler, bir terörist yüzünden olumsuz bir noktaya gelmesin."

"BİRİNCİ ELDEN GÖRÜŞECEĞİZ"

Adalet Bakanı, ABD'li mevkidaşı Loretta Lynch ile yapacağı görüşme için ise "Bu ziyarette mevkidaşım ile birebir bu konuyu görüşme imkanımız olacak. Türkiye'nin hassasiyetlerini birinci elden en yetkili isme anlatma imkanı bulacağız" ifadelerini kullandı.

NTV

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.