ABD, Filistinli gazetecinin muhtemelen İsrail tarafından vurulduğu sonucuna vardı

ABD, Filistinli gazetecinin muhtemelen İsrail tarafından vurulduğu sonucuna vardı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Al Jazeera televizyonunun Filistinli muhabiri Şirin Ebu Akile'nin muhtemelen İsrail güçlerince vurulduğu sonucuna varıldığını açıkladı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, "ABD Güvenlik Koordinatörü tarafından denetlenen bir sürecin parçası olarak yapılan son derece ayrıntılı bir adli analizde bağımsız, üçüncü taraf denetçiler, Filistinli-Amerikalı gazeteci Şirin Ebu Akile'yi öldüren kurşunun kaynağına ilişkin kesin bir sonuca varamadılar. Merminin ağır hasarlı olması nedeniyle balistik incelemede net bir sonuca varılamadı." ifadelerini kullandı.

Adli ve balistik analizlere ek olarak son birkaç hafta içinde hem İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) hem de Filistin yönetiminin, ABD Güvenlik Koordinatörüne soruşturma için tam erişim izni verdiğini aktaran Price, şunları kaydetti:

"Her iki soruşturmayı da inceleyen Güvenlik Koordinatörü, Şirin Ebu Akile'nin ölümüne muhtemelen İsrail Savunma Kuvvetleri mevzilerinden gelen mermilerin neden olduğu sonucuna vardı."

Adli incelemede bunun kasıtlı olduğuna dair bir neden bulunamadığını kaydeden Price, olayı, "İsrail Savunma Kuvvetleri'nin Cenin'de yürüttüğü bir askeri operasyon sırasındaki trajik koşulların sonucu" olarak nitelendirdi.

Sözcü Price, ABD'nin sonraki adımlar konusunda İsrail ve Filistin yönetimi ile temasta olacağını ve hesap verebilirliği teşvik edeceğini belirtti.

Filistin Başsavcılığı: ABD'nin Ebu Akile'nin öldürülmesiyle ilgili açıklamaları garip

Filistin Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, ABD tarafının yaptığı açıklamanın doğru olmadığı ve garip karşılandığı ifade edildi.

Elde edilen delillere göre Ebu Akile'nin kasıtlı olarak hedef alındığına işaret eden Başsavcılık, "ABD tarafının, Ebu Akile'nin kasıtlı olarak hedef alındığını gösteren bir sebep olmadığı yönündeki açıklaması kabul edilemez." ifadesini kullandı.

Açıklamada, ABD'nin, Başsavcılığın yürüttüğü ve suçun taammüden işlendiğini gösteren soruşturmalarından haberdar olduğu aktarıldı.

Öte yandan, Filistin haber ajansı WAFA, Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ebu Rudeyne'nin konuya ilişkin açıklamalarına yer verdi.

Ebu Rudeyne, "Filistin tarafının yürüttüğü soruşturmanın sonuçlarıyla oynanmasını kabul etmemiz mümkün değil. Ebu Akile'nin dosyasının uluslararası yargıda özellikle de Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde takipçisi olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Ebu Akile'nin öldürülmesinden İsrail'i sorumlu tutan Ebu Rudeyne, ABD'ye "güvenilirliğini koruma ve İsrail'i söz konusu suçtan sorumlu tutma" çağrısı yaptı.

İsrail basını: ABD'den Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesiyle ilgili gelen açıklama İsrail'i rahatlattı

ABD'nin, Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesiyle ilgili olarak İsrail'i doğrudan suçlayıcı ifade kullanmamasının İsrail'e rahat nefes aldırdığı belirtildi.

İsrail merkezli Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Filistin yönetiminin, Ebu Akile'nin ölümüne neden olan kurşun üzerinde yapılan adli incelemelerin sonucunu kabul etmediği ancak bu sonucun İsrail'i rahatlattığı ifade edildi.

Öte yandan, İsrail Başbakanı Yair Lapid, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, inceleme sonucunun Ebu Akile'nin vefatından sorumlu olanları belirlemenin mümkün olmadığını ortaya koyduğunu dile getirdi.

Lapid, İsrail ordusunun, Batı Şeria da dahil olmak üzere Filistinlilere yönelik operasyonlarına devam edeceğini söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ise televizyonda yaptığı ve Twitter hesabından yayımladığı konuşmasında, Ebu Akile'nin ölümünden "siviller arasında faaliyet gösteren ve olay sırasında İsrail askerlerine ateş açan Filistinli silahlı kişilerin sorumlu olduğunu" söyledi.

Gantz, "laboratuvar incelemesine rağmen, kesin sonuca ulaşmak mümkün olmadı" ifadesini kullandı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN) ise ABD'li bir uzmanın Kudüs'te İsrail polisine ait bir laboratuvarda, Ebu Akile'nin ölümüne neden olan kurşun ve ateşlendiği silah üzerinde inceleme yaptığını duyurdu.

Filistin yönetimi, söz konusu kurşunu Amerikalılara teslim etmişti.

ABD, Filistinli gazetecinin muhtemelen İsrail tarafından vurulduğu sonucuna vardı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, bugün konuya ilişkin yazılı açıklamasında, Ebu Akile'nin ölümüne neden olan kurşuna yönelik yürütülen adli incelemede kurşunun kaynağının tespit edilemediğini ancak Ebu Akile'nin muhtemelen İsrail güçlerince vurulduğu sonucuna varıldığını açıklamıştı.

Sözcü Price, "Güvenlik Koordinatörü, Şirin Ebu Akile'nin ölümüne muhtemelen İsrail Savunma Kuvvetleri mevzilerinden gelen mermilerin neden olduğu sonucuna vardı.” ifadelerini kullanmıştı.

Al Jazeera muhabiri Ebu Akile'nin öldürülmesi

Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Ebu Akile (51), 11 Mayıs'ta İsrail güçlerinin Batı Şeria'da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Ebu Akile'nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Gazeteci Ebu Akile'nin, görevini yaptığı sırada ve "basın" yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi tepkilere neden olmuştu.

Filistin Başsavcılığı'nın yanı sıra ve çok sayıda uluslararası kurumun soruşturma ve incelemelerinin vardığı sonucun aksine İsrail ordusu, Ebu Akile'nin öldürülmesinin sorumluluğunu kabul etmemişti.​​​​​​​

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.