AB İsrail'den yeni yerleşkeleri durdurmasını istedi

AB İsrail'den yeni yerleşkeleri durdurmasını istedi

AB, İsrail'den Filistin topraklarında yeni konut inşası kararını geri çekmesini ve yerleşkelerini genişletmeyi durdurmasını istedi.

A+A-

Avrupa Birliği (AB), İsrail'den Filistin topraklarındayeni konut inşası kararını geri çekmesini ve yerleşkelerini genişletmeyi durdurmasını istedi.

Avrupa Dış Eylem Servisinden yapılan açıklamada, Batı Şeria'da ve Doğu Kudüs'te yerleşim alanlarınının daha da genişletilmesinin, İsrail'in bölgede daha önce müzakere edilmiş iki devletli çözüme ve barış sürecine bağlılığını sorgulattığı bildirildi.

İsrail'in Batı Şeria'da izinsiz karakol inşa etmesinin bölgede iki devletli çözüme zarar verdiğine dikkat çekilen açıklamada, "AB, İsrail hükümetinden iki devletli çözüme sadece sözlü değil eylemleriyle de bağlılığını göstermesini bekliyor" değerlendirmesine yer verildi.

Uluslararası hukuka göre bölgedeki bütün İsrail yerleşimlerinin yasadışı olduğu, barış ve güvenlik için uluslararası hukuka bağlılığın esas alınması gerektiği belirtilen açıklamada, "Biz, İsrail hükümetinden acilen son kararını geri çekmesini ve yerleşkeleri genişletmeyi durdurmasını istiyoruz" ifadesi kullanıldı.

AB'nin, İsrail'in yerleşim politikalarıyla bu bağlamdaki duvar inşaatı, yıkımlar, müsadereler, tahliyeler, zorla çıkartmalar, yasadışı karakollar, yerleşimcilere uygulanan şiddet, hareket ve geçiş engellemeler gibi davranışlara karşı olduğunun altı çizildi.

AA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.