AB doğal gaz depolarını doldurmaya çalışıyor

AB doğal gaz depolarını doldurmaya çalışıyor

Avrupa Birliği, Rusya'dan doğal gaz akışının kesilmesi ihtimaline karşı gaz depolarının doluluk oranını artırıyor

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Brüksel'de yapılan AB Liderler Zirvesi'nin ikinci gün oturumlarının ardından basın toplantısı düzenledi.

Von der Leyen, buradaki konuşmasında, liderlerin, Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılıktan mümkün olan en kısa sürede kurtulmak istediklerini belirtti.

Zirvede, AB'nin, yıl sonuna kadar Rusya'dan petrol ithalatının yüzde 90'ını durdurmaya karar verdiğini hatırlatan von der Leyen, Rusya'nın artık güvenilir bir enerji tedarikçisi olmadığını ifade etti.

Von der Leyen, Rusya'nın, Polonya, Bulgaristan, Finlandiya ile birlikte şimdi de Hollanda ve Danimarka'ya doğal gaz tedarikini kestiğini anımsatarak, AB'nin, enerjide Rusya'ya bağımlılıktan kurtulmak için "REPowerEU" adlı planı hazırladığını dile getirdi.

Planın, "gaz tedarikini çeşitlendirme, daha iyi bağlantı ve yenilenebilir yatırımları hızlandırma" olmak üzere 3 ana ayağı bulunduğunu belirten von der Leyen, yıl başından beri daha güvenilir gaz tedarikçileri aradıklarını ifade etti. Von der Leyen, "Bu çaba şimdiden meyvesini veriyor. AB'ye Rusya dışındaki bölgelerden yapılan sıvılaştırılmış doğal gaz teslimatları 2022'nin ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre iki kat arttı." dedi.

Avrupa genelinde daha fazla stratejik gaz depolama kapasitesine sahip olmayı amaçladıklarını belirten von der Leyen, "Burada iyi haberlerimiz var. Gaz depolarımız kapasitelerinin yüzde 41'i oranında dolu durumda. Depolar, geçen yılın aynı döneminden 5 puan yüksek seviyede bulunuyor." diye konuştu.

AB'nin halihazırda yaklaşık 120 milyar metreküplük doğal gaz depolama kapasitesi bulunuyor. Bu miktar, AB'nin yıllık tüketiminin yaklaşık yüzde 20'sini karşılamaya yeterli.

AB, tükettiği doğal gazın yüzde 40'ını, petrolün de yüzde 25'ini Rusya'dan ithal ediyordu.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.