"9. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri" açılışı yapıldı

"9. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri" açılışı yapıldı

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun, bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği "Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri" ve "TRT Belgesel Günleri" etkinlik ve final haftasının açılışı yapıldı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun (TRT), bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği "Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri" ve "TRT Belgesel Günleri" etkinlik ve final haftasının açılışı yapıldı.

Grand Pera Emek Sahnesinde gerçekleştirilen açılış etkinliği, Tahir Aydoğdu ve ekibinin müzik dinletisiyle başladı.

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, açılışta yaptığı konuşmada, TRT'nin Türkiye'de belgesel üretimini daha kaliteli bir noktaya taşımak için çabalarını sürdürdüğünü ve buna çok ciddi bir mesai ayırdıklarını söyledi.

İnsana, tabiata ve hayata dair, Anadolu'nun dili ve bakış açısıyla anlatılacak çok şey olduğunu aktaran Eren, "Özellikle içinde bulunduğumuz bu coğrafyada ve tarihe tanıklık ettiğimiz bu günlerde, haber bültenlerinde saniyelerle sınırlı gördüğümüz olaylar ve bu olayların içinde yaşayan insanların kendi hikayeleri, belgeselciler sayesinde tarihe not düşülüyor. Burada bulunanlar, belgeselciliğin ne kadar zahmetli olduğunu bilir. Uzun ön araştırma, zor çalışma koşulları ve iğneyle kuyu kazar gibi sabırla çekilen o görüntüler. O yüzden belgeselcilik teknik malzemelerle yapılıyor olsa da aslında tamamen gönül işidir." diye konuştu.

"Dünyaya açılmış olmak kaliteyi daha da yükseltmeye zorluyor"

Eren, Türkiye'nin TRT'nin öncülüğünde dünya çapında belgeseller yapmaya başladığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bugün dünyanın dört bir yanında ve en ücra köşelerinde TRT kameralarını görmek mümkün. Dünyaya açılmış olmak, doğal olarak bizi kaliteyi daha da yükseltmeye zorluyor. Kaliteyi yükseltmenin önemli bileşenlerinden biri de bilgi ve tabii ki tecrübe paylaşımı. Bu organizasyonla asıl önemsediğimiz husus, dünyanın dört bir köşesinden yönetmenler ve profesyonellerin buluştuğu bir zemin oluşturarak tecrübe paylaşımına imkan sağlamak."

TRT Belgesel Ödülleri'nin nitelikli bir etkinlik olarak Türkiye'nin kültür-sanat platformunda kalıcı bir yer edindiği yorumunu yapan Eren, "Bu dokuzuncu senede, bu güne kadar yaptığımız Belgesel Günleri'nin en yüksek oranda belgesel başvurularının olduğu bir sene olmasının da ayrıca büyük önemi var. Çünkü bu başvurular, geçirdiğimiz zorlu yıllara rağmen, Türkiye'ye olan güvenin hem dünyada hem bölgede arttığının da göstergesidir." ifadelerini kullandı.

'TRT Kültür' kanalı açılacak

İbrahim Eren, belgeselin izleyiciyle buluşma mecralarını çoğaltmayı da hedeflediklerini sözlerine ekleyerek, "Bu çerçevede ödüllü filmleri, geçmiş yıllarda olduğu gibi, salonlardan sonra TRT Belgesel ve 'TRT 2' olarak hatırlanan, yakında açmayı planladığımız TRT Kültür’de yayınlayarak izleyiciyle buluşturmaya devam edeceğiz." dedi.

9. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanı ve TRT Genel Sekreteri Bünyamin Korkmaz da dünyanın dört bir yanından insana ve insanlığa dair farklı hikayelerin yer aldığı nitelikli belgesellerin izleyiciyle buluşacağını dile getirdi.

Korkmaz, 78 ülkeden 677 başvuru yapıldığının altını çizerek, "Birbirinden iddialı finalist filmlerin yanı sıra, panorama bölümünde 'Göç ve Ayrımcılık' temalı filmler, 'Özel Seçki' bölümünde dünyanın farklı bölgelerinden benzersiz hikayeler ve yine 'TRT Özel Gösterimi'nde bu coğrafyanın sesleriyle sizleri buluşturacağız." ifadesini kullandı.

Belgesellerin 7 salonda birden eş zamanlı olarak gösterileceğine değinen Korkmaz, şunları söyledi:

"Bu yıl yarışma bölümüne eklediğimiz proje destek yarışmasının yanı sıra, festivalimizde yeni bir bölüm daha kazandırdık. İlk defa oluşturduğumuz öğrenci seanslarıyla, Beyoğlu, Fatih, Eyüp, Beşiktaş ve Şişli Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yardım ve eş güdümüyle, yüzlerce öğrenciye belgeseli sinemada izletmeyi amaçlıyoruz."

Konuşmaların ardından, "9. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri"nin destekçilerine plaket takdim edildi.

Ödül töreni 15 Mayıs'ta

Belgesel Günleri'nin açılış filmi, ödüllü yönetmen Isabelle Boni-Claverie'in, "Göç ve Ayrımcılık" temalı, "Too Black To Be French" (Fransız Olamayacak Kadar Siyah) belgeseli oldu.

Etkinliğe ayrıca, AA İstanbul Haberleri Editörü Hüseyin Altınalan ve TRT Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra, yarışma jürisi, yönetmenler, yapımcılar, gazeteciler, oyuncular ve çok sayıda davetli katıldı.

Belgeselcilerin desteklenmesi amaçlanan ve İstanbul Üniversitesi'nin paydaş üniversite olduğu TRT Belgesel Günleri'nin gösterimleri, TRT İstanbul Harbiye Radyo Evi, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Fransız Kültür Merkezi, Grandpera Emek Cinemo Salonları, Akbank Sanat ve İtalyan Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 15 Mayıs'ta gerçekleştirilecek TRT Belgesel Ödülleri, ödül töreni ve gala özel programıyla son bulacak.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.