80 yıllık cami kiliseye dönüştürülüyor

80 yıllık cami kiliseye dönüştürülüyor

Elâzığ'ın Kovancılar ilçesi Ekinözü (Habap) köyünde, 1700'lü yıllarda kilise olarak inşa edilmiş, fakat 1915 yılında camiye dönüştürülen yapı metruk bir hale dönüştü.

Kovancılar ilçesi Ekinözü (Habap) köyünde, yaklaşık 80 yıl boyunca cami olarak hizmet veren, ancak köylülerin 90'lı yıllarda yeni bir cami inşa etmeleriyle terk edilen ve zamanla harabeye dönen tarihi yapı, Elâzığ Müze Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından tekrar kilise olarak restore edilmeye başlandı.

Arkeologlar eşliğinde Elâzığ Müze Müdürlüğü'ne bağlı 10 kişilik ekip, 1915'te cami olarak dini hizmet vermeye başlayan tarihi yapıyı tekrar kiliseye dönüştürmek üzere çalışmalara başladı.

Proje için, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nden onay alındığı ve çalışmalar için devlet ödeneğinin sağlandığı belirtildi.

Kovancılar ilçesi Ekinözü köyünde ve çevresinde hiçbir Hristiyan bulunmamasına rağmen yaklaşık 80 yıl cami olarak hizmet sunmuş tarihi bir yapının, kilise olarak inşa edilmeye başlanması dikkat çekici bulundu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.