70 ülke okulları açtı Türkiye de açmalı

70 ülke okulları açtı Türkiye de açmalı

'Garabet' diyen Yeni Şafak yazarı: ‘Devlet okulunda hafta sonu kurs var ama hafta içi tehlikeli!’

A+A-

Yeni Şafak yazarı Turgay Polat, okulların mutlaka açılması gerektiğini söyledi.

Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Kanada, ABD, Çin, İngiltere ve 70’e yakın ülkenin önceliğini eğitime vererek okulları açtığına dikkat çeken Polat, "Bu konuda gerek açmadan önce gerekse açtıktan sonra düzinelerce rapor yayınladılar. Okullar açılırsa ne olur açılmazsa ne olur durumları hakkında raporlar yayınlandı. Hatta BM, AB, WHO raporları da yayınlandı. Bu raporların tamamını okuduğunuzda eğitimin ne kadar önemli olduğunu ve okulların açılması gerektiğini açılmazsa sonuçlarının ne olacağını görebiliyorsunuz" dedi. 

Türkiye’de aslında okulların açık olduğunu ve bu durumun nasıl bir garabet oluşturduğunu vurgulayan Polat sözlerini şöyle sürdürdü:

Garabet: Kurslar, devlet okullarının hafta sonu programları açık ama hafta içi kapalı!

"Öncelikle kurslar açık; yani eski ismiyle tüm dershaneler açık, resmi olarak 8. ve 12. sınıflar gayri resmi olarak tüm öğrenciler kurslarda hafta içi ve hafta sonu yüz yüze eğitim alabiliyor. Ama okullar kapalı çünkü tehlikeli! Devlet okulları dahil tüm okullarda hafta sonu kurslar açık, devlet okullarında hafta sonu yüz yüze kurslar açık ama aynı okulda maalesef hafta içi ders yapılması tehlikeli! Aile bakanlığına bağlı anaokulları açık ama MEB’e bağlı okullarda eğitim tehlikeli! Çaresiz kalan veliler özel ders, evlerinde gruplar halinde derslere başlamış durumdalar. Veliler çocukları için çare üretiyor ama okullar kapalı çünkü tehlikeli!

"Şimdi siz karar verin Türkiye’de okullar açık mı kapalı mı? MEB’in önlemler alarak okulları açması önemli tabi ki bu konuda çalışıldığını da biliyorum. Ama yukarıdaki durumlar sizce de garabet değil mi?

Çocuklarımız okuldan soğuyacak

"Ben sayın bakanımıza birçok mecradan okulların nasıl açılabileceğine ilişkin görüşlerimi açıkladım. Okulları açmak zorundayız. Eğer okulları açmayı daha fazla geciktirirsek; korkarım çocuklarımız okuldan soğuyacak, çocuklarımız formasyon almamış kişilerin elinde kalacak, çocuklarımız ne iş yaptığı belli olmayan yerlerde heba olacak. Okulları açalım çok geç olmadan.

Şimdi bu ülkeyi seviyorsak ki çok seviyoruz uyarmamız lazım; geleceğimiz için tek ve en önemli çıkış yolu kaliteli eğitimdir. Türkiye bu konudan başka konuyu konuşmamalı, bu konuyu dert etmelidir. Bu çözüme hep beraber sarılmak ve hepimiz bu konuda çalışmak durumundayız.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum