6-7 liralık belge 1 liraya indi

6-7 liralık belge 1 liraya indi

Bu yıla kadar belgeleri ticaret ve sanayi odaları satarken, bu yıldan itibaren TİM üzerinden ihracatçı birlikleri de vermeye başladı.

A+A-

AB’ye ihracatta gümrük muafiyeti sağlayan dolaşım belgeleriyle menşe şahadetnamelerinin ücretleri 2014’te 6-7 lirayken geçen hafta itibarıyla 1 liraya indi. Bu yıla kadar belgeleri TOBB üzerinden ticaret ve sanayi odaları satarken, bu yıldan itibaren TİM üzerinden ihracatçı birlikleri de vermeye başladı. 2014’te sadece İstanbul’da 1 milyon 150 bin adet belge satılmıştı.

2014 Eylül’de çıkan Torba Kanun, DEİK’in TOBB’dan alınıp Ekonomi Bakanlığı’na bağlanmasıyla gündeme geldi. Ancak aynı kanunla TİM’e TOBB’da bulunan TIR karnelerini, menşe şahadetnameleri ve dolaşım belgelerini satma yetkisi verildi. TİM belgeleri satmak için altyapı hazırlıklarına başladı. TIR karneleri için Uluslararası Kara Taşımacılığı Örgütü (IRU) nezdinde girişimler devam ederken, diğerleri için çalışmalar tamamlandı.

Mart ayından itibaren ihracatçı birlikleri belgeleri satışa 5 liradan sunmaya başladı. Bunun ardından TOBB üzerinden odaların sattığı belgelerin fiyatları 3 lira ile 4.5 lira aralığına çekildi. TİM üzerinden satılanların fiyatı, TOBB üzerinden satılanlara yapılan indirim sonrası 1 lirayla 2 lira aralığına indirildi. Temmuz başında TOBB üzerinden satılanların fiyatı 1 lira oldu. Son olarak da TİM’in sattıklarının tamamının fiyatı geçen hafta itibarıyla 1 liraya çekildi.

FİYATI İNEN BELGELER

-A.TR Dolaşım

-Basitleştirilmiş A.TR

-Menşe Şahadetnamesi

-Özel Menşe Şahadetnamesi

-Eur-1

-EUR-MED

 HABERTÜRK

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.