1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 6.5 milyon öğrenciye ücretsiz dağıtılacak
6.5 milyon öğrenciye ücretsiz dağıtılacak

6.5 milyon öğrenciye ücretsiz dağıtılacak

Bakan Mehdi Eker, "Okul Sütü" programı kapsamında 10 Şubat Pazartesi gününden itibaren yaklaşık 6.5 milyon anaokulu ve ilkokul öğrencisine 303 milyon kutu süt dağıtılacağını söyledi.

A+A-

İstanbul'da gazete yöneticileri ile bir araya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Okul Sütü" programı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Dünyada hiçbir gıdanın bünyesinde süt kadar besin elementi bulundurmadığına dikkat çeken Bakan Eker, toplum sağlığının korunması ve sağlıklı nesiller yetişmesi amacıyla üç yıl önce "Okul Sütü" projesi başlatıldığını hatırlattı. 2011-2012 döneminde 144 milyon, 2012-2013 döneminde 296 milyon kutu süt dağıtıldığını belirten Bakan Eker, 2013-2014 döneminde de yaklaşık 6 buçuk milyon anaokulu ve ilkokul öğrencisine 303 milyon kutu süt dağıtılacağını kaydetti. Bakan Eker, uygulamanın ikinci eğitim öğretim yılının başlayacağı pazartesi gününden itibaren hayata geçeceğini söyledi. Bakan Eker, güvenilir ve sağlıklı ambalajlarda hazırlanan sütlerin 200 miligramlık kutularda öğrencilere verileceğini ifade etti. Temel hedefin sağlıklı bir besin maddesi olan sütün daha fazla tüketilmesi olduğunu vurgulayan Eker, "Dünyada hiçbir besin maddesi süt kadar besin elementi içermiyor. Zengin besin içeriği sebebiyle her yaşta tüketilmesi gereken bir gıda maddesi. Büyüme çağındaki çocuklar dikkate alındığında süt tüketimi daha da önem kazanıyor. Okul sütü programı onun için çok önemli. Dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan bu programı üç yıldır biz de başarıyla uyguluyoruz. Bu projeyle süt içme alışkanlığı ve süt tüketimi oranı arttı. Sağlık için herkesin her yaşta süt içmesini tavsiye ediyorum" dedi.

"TARİHİ REKORLAR KIRILDI"

Bakan Eker, özellikle vitamin ve mineral yetersizliğinden kaynaklanan birçok sorunun önüne geçmede "Okul Sütü" programının önemli bir rol oynadığını kaydetti. Okul sütü uygulamasından ailelerin ve çocukların çok memnun olduklarını belirten Eker, hatta bunun daha da yaygınlaştırılmasını istediklerini söyledi. Türkiye'nin geçen yıl et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri ihracatında tarihi rekorlar kırdığını anlatan Eker, bunun da hayvancılığa verilen desteklerin ve uygulanan doğru politikaların bir sonucu olduğunu bildirdi. Bakan Eker, üretim standartlarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi sonucu geçen yıl Nisan ayından bu yana Avrupa Birliği ülkelerine de süt ihracatı yapıldığını kaydetti.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.