54'ünde üniversiteli oldu

54'ünde üniversiteli oldu

Gençliğinde eğitimini yarıda bırakan Hatice Kaya, 54 yaşında iki üniversitede birden okumaya karar verdi.

A+A-

Hem Türkçe Öğretmenliği hem de İlahiyat Fakültesi'nde eğitimini sürdüren Kaya'ya sınıf arkadaşları 'Hatice teyze' diye sesleniyor.
 
Hatay'da, eşinin karşı çıkması üzerine eğitimini yarıda bırakan kadın, öğretmenlik hayalini gerçekleştirebilmek için ilerlemiş yaşına rağmen iki üniversitede birden okuyor. Memuriyet döneminde iktisat bölümünden mezun olan ve emekli olunca Mustafa Kemal Üniversitesi'nde (MKÜ) hem Türkçe öğretmenliği bölümünde hem de İlahiyat Fakültesi'nde eğitimini sürdüren 57 yaşındaki Hatice Kaya, ilerlemiş yaşına rağmen torunu yaşındaki öğrencilerle aynı sıraları paylaşıyor.

'YA BEN YA OKUL' DEDİ

Kaya, eşinin 'ya ben ya okul' demesi üzerine tercihini eşinden yana kullandı. 1987'de tekrar üniversite sınavına girdi. Bu defa hayalindeki öğretmenlik bölünü kazanan Kaya'nın hayalleri eşinin başka şehre tayinin çıkması nedeniyle yine suya düştü.

YÜKSEK LİSANS DA YAPACAĞIM

Öğrenci affıyla yıllar sonra öğretmenlik hayalini gerçekleştirmek için yeniden bir fırsat yakalayan Kaya, yaşadıklarını şöyle anlattı: 'Afla birlikte okula kayıt yaptırdım. 54 yaşımda üniversiteli oldum. Şimdi 3'üncü senem ama hep üstten dersten aldım. 4'üncü sınıf sayılırım. Dil bilgisinden kalmasaydım, bu sene bitiriyordum. Uygulamaya gidiyorum, ortaokullarda derslere giriyorum. Bir taraftan KPSS'ye çalışıyorum.' Yüksek lisans da yapmak isteyen Kaya 5 kız 2 de torun sahibi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.