#529 kardeşine sahip çık

#529 kardeşine sahip çık

Mısır'da Sisi cuntasının 529 İhvan üyesi hakkında verdiği idam kararına, Müslüman ülkeler sessiz kalırken, sosyal medyada #529KardeşineSahipÇık' hashtag'ı birinci sıraya oturdu.

A+A-

Mısır'da darbe karşıtı 529 kişiye 'şiddete teşvik' suçlamasıyla verilen idam kararı dünya liderlerinin gündemine bile girmedi. İdam kararı yakın zamanda infaz edilecek olmasına rağmen şu ana kadar Müslüman ülkelerden caydırıcı bir tepki gelmemesi eleştirisi konusu oldu. Verilen karara Türkiye'de ve dünyada sosyal medya üzerinden gösterilen tepkiler, '529KardeşinAsılıyor', 'StopExecutionsinEgypt', 'DünyaMısırdakiİdamaSessiz' gibi başlıklarla paylaşılıyor. Vatandaşlar, idam kararına tepki gösterirken, kampanya Türkiye ve dünya gündeminde birinci sıraya oturdu. Ayrıca Twitter'da kullanıcılar tarafından dünya liderlerine idamları durdurmaları için çağrılar yapılıyor. Kısa sürede çok sayıda paylaşım alan kampanyada vatandaşlar idam kararının zulüm olduğunu ve dünyanın buna 'dur' demesi gerektiğini dile getiriyor, herkesin gözü önünde yapılan insanlık dramına sessiz kalmanın tarihi ayıp olacağını da vurguluyor.

FATİH CAMİİ'NDE MISIR EYLEMİ

Sosyal medyadaki tepkinin yanı sıra dışarıda da protesto gösterileri düzenleniyor. Fatih Camii önünde bir araya gelen vatandaşlar, Mısır'da İhvan üyelerine karşı verilen idam kararına tepki gösterdi. Mısır'ın her zaman yanında olduklarını belirten sloganların atıldığı yürüyüşte sürekli tekbir getirildi. Sosyal medyadan idama tepkilerini dile getiren vatandaşlar ise en çok Peygamber Efendimiz'in (sas) şu hadisi şeriflerini paylaşıyor: 'Müslümanların dertleri ile ilgilenmeyen onlardan değildir.' 'Müslüman, Müslüman'ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu zalimlere de teslim etmez.'

Mahkeme başkanı meydan okudu

Çoğunluğu İhvan mensubu 529 kişiye 'şiddete teşvik' suçlamasıyla idam cezası veren Mina Ceza Mahkemesi Başkanı Said Yusuf, uluslararası toplumun tepkilerini 'yersiz' bulduğunu söyleyerek meydan okudu, Mısır'da kararı protesto eden halkın ise 'provakatör' olduğunu iddia etti. İdam kararlarını protesto eden İhvan mensubu gençleri 'terörist' olarak yaftalayan Yusuf'un ve ailesinin Mısır hükümeti tarafından özel olarak korunduğu biliniyor.

Devrimin aktörlerine hapis cezası

Mısır'da 2011'deki devrim sürecinde etkin rol oynayan 6 Nisan Hareketi'nin kurucuları hakkında verilen 3 yıl hapis cezası onaylandı. AA muhabirinin yargı kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Kahire'deki Polis Enstitüsü'nde görülen hapis kararına yönelik itiraz davası istinaf mahkemesi tarafından reddedildi. Buna göre, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan 25 Ocak 2011 devriminin gerçekleşmesinde etkili olan hareketin kurucu isimleri Ahmed Mahir, Ahmed Duma ve Muhammed Adil'in 3 yıl hapse mahkum edilmesini öngören karar onandı.

Mısır'da Mina Ceza Mahkemesi'nde geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen ve 20 dakika süren duruşmada, dakikada 26 idam kararı açıklanmıştı. Müftüye sevk edilen kararla ilgili son hükmün 28 Nisan'da okunacağı belirtiliyor.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.