5 milyon çiçek gümrükte

5 milyon çiçek gümrükte

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, "Transit geçiş belgesi sorunu nedeniyle dünyadaki sevgililere gidecek 5 milyon dal çiçek, gümrük kapısında bekliyor" dedi.

A+A-

Bağdatlıoğlu, Türk çiçek sektörü açısından önemli bir gün olan Sevgililer Günü öncesinde transit geçiş belgesi sorunu nedeniyle tırların Kapıkule Sınır Kapısı'ndan geçememesi nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Çiçekleri Kapıkule'den Avrupa'ya gönderemediklerini anlatan Bağdatlıoğlu, İpsala Sınır Kapısı'nda büyük kuyruklar olduğunu, sınır kapısından çiçeklerin Sevgililer Günü'ne yetişme şansının zora girdiğini ifade etti.

İklimin güzel gitmesi nedeniyle güzel ürünler almalarına rağmen bunları pazarlayamadıklarına dikkati çeken Bağdatlıoğlu, şöyle konuştu:

"Transit geçiş belgesi sorunu nedeniyle dünyadaki sevgililere gidecek 5 milyon dal çiçek, gümrük kapısında bekliyor. Sektör birkaç milyon dolar zarar içinde. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk çiçeklerinin Sevgililer Günü'ne yetişmesini temenni ediyoruz. Yetişmezse sektör zor durumda kalacak. Milyonlarca dal çiçeği bu günü planlayarak ürettik ancak şu an ne yapacağımızı bilmiyoruz."

Bağdatlıoğlu, ikinci plan olarak uçaklarla göndermeye çalışacaklarını ancak bunun maliyetinin yüksek olacağını vurguladı. Çiçek sektörünün Türkiye'ye yüzde 100 katma değer üreten bir sektör olduğuna işaret eden Bağdatlıoğlu, yeni üretilen çiçeklerin de seralarda ve depolarda bekletildiğini dile getirdi.

Bağdatlıoğlu, sorunun en kısa sürede çözülmesini beklediklerini kaydetti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.