480 yıldır her gün hatim okunuyor

480 yıldır her gün hatim okunuyor

Avrupa'nın ortasında, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bulunan Begova Camiinde 480 yıldır her gün 1 hatim okunuyor.

A+A-

Muhammed Taşçılar'ın haberi

Avrupa'dda Saraybosna'nın başçarsı bölgesinde bulunan Begova Camii 480 yıl önce Mimar Sinan tarafından inşaa edildi. 1531 yılında Gazi Hüsrev bey tarafından yaptırılan Begova camiinde her gün Kur'an-ı Kerim okunuyor. Gazi Hüsrev beyin duası ve vasiyeti olan "Bu camide her hatim okunsun." isteği 480 yıldır devam ediyor.
Hergün öğle namazının ardından toplanan cemaatten 30 kişi birer cüz okurken, diğer yanda ise zikir çekiliyor.

Yüzyıllardır devam eden bu Osmanlı geleneği 3 yıl süren Sırplarla Boşnaklar arasındaki savaş sırasında da hiç bozulmamış. Savaş sırasında camiye 100'den fazla bomba isabet etti. Ama Kur'an sesi hiç susmadı.

O günlerden kalma 999 taneden oluşan tesbih ile zikir çeken cemaat ardından toplu dua ediyor. Kadınlarında dinleyerek eşlik ettiği Kur'an-ı Kerim hatmine yüzlerce kişi takip ediyor.

Camide huzur bulduklarını ifade eden Boşnaklar "Hergün camiye gelerek Kur'an-ı Kerim'i dinliyoruz. Takip ediyoruz. Bu camide namaz kılmak ayrı bir huzur veriyor. Bu gelenek yüzyıllardır devam ediyor." diye konuştu.

Begova Camii bir çok savaşlar görmesine rağmen Hacı Hüsrev Beyin vasiyeti hiç aksamadan yerine getirildi. Sessizce okunan hatim imamın duasıyla sona eriyor. Namaza gelen cemaatte duaya eşlik ediyor. 70 bin kelime-i tevhit ise 15 günde bir tamamlanıyor.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.