40 bin Suriyeli çocuk kışın üşümeyecek

40 bin Suriyeli çocuk kışın üşümeyecek

Türkiye'de üşüyen çocuk kalmayacak hedefiyle 1.1 milyon kişiyi giydiren BMD üyeleri, projeye Suriyelileri de ekledi.

A+A-

Dünyanın en büyük hazır giyim ihracatçıları arasında ilk 5'e giren Türkiye'de "hiçbir çocuk üşümesin" diye 5 yıl önce önemli bir proje başlatıldı. Bünyesinde 100'den fazla markayı barındıran Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) üyelerinin başlattığı "Türkiye'nin Markaları, Türkiye'nin çocuklarını giydiriyor" adındaki projenin destekçileri kısa zamanda arttı. Sonuçta ülkenin her köşesine uzanan, 1 milyon 100 çocuğun giyecek, ayakkabı, çanta gibi ihtiyaçlarının karşılandığı dev bir organizasyona dönüştü. BMD Yönetim Kurulu Üyesi Hilal Suerdem'in verdiği bilgiye göre bugüne kadar ulaşan yardımların piyasa değeri yaklaşık 220 milyon lira. 

GİZLİ BİR KAHRAMAN 

BMD üyeleri şimdi projeyi daha da genişletmek, yeni ayaklar eklemek için kolları sıvamış durumda. Dağıtım sırasında çocukların gözlerindeki ışıltıya tanık olmanın kendilerini daha da yüreklendirdiğini anlatan Hilal Suerdem, bu motivasyonla projeye Suriyeli mülteci çocukları da eklediklerini belirtiyor. Bunun için ilk adımı geçen yıl atan proje ekibi işe Şanlıurfa'dan başlamış. Şanlıurfa'da 30 bin çocuğa yapılan yardımın ardından rota İstanbul ve Ankara'ya çevrilmiş. Suerdem, Suriyeli çocuklara yönelik çalışmaların devam edeceğini belirterek şunları anlatıyor: "İstanbul Sultanbeyli'de 5 bin, Ankara'da 3 bin öğrenciye yardım yapıldı. Yaklaşık 40 bin Suriyeliye ulaşıldı. Biz her çocuğun ismine paket hazırlıyoruz. Bunları ders saati dışında veriyoruz. Sanki gizli bir kahramandan gelen hediyeymiş gibi algılanıyor." 

BU YILKİ HEDEF 160 BİN ÇOCUK

Suerdem, yardım gönderilecek bölgelerin valilikler kanalıyla belirlendiğini belirterek, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'ndan alınan listelerle 5-18 yaş arası ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştıklarını söylüyor. Proje kapsamında her öğrenciye bugüne kadar bir mont, bir çift ayakkabı ya da bot verilmiş. Ancak yardım paketlerinden çorap, kol saati, çanta gibi ürünlerin de çıkabildiğini anlatan Suerdem, bu yıl hedeflerinin 160 bin çocuğa ulaşmak olduğunu vurguluyor. Suerdem, "Şu anda 32 marka projeye katılıyor. Bu yıl sayının daha da artacağını umuyoruz. Bu işe 'Sırtı, ayağı üşüyen çocuk kalmayıncaya kadar devam' diye başladık. Geleceğin doktoru, avukatı, öğretmeni, mühendisi, muhasebecisine yardım etmek bize ilham veriyor" diye anlatıyor geldikleri noktayı. 

Türkiye 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.