3. havalimanın yeri yazın teslim edilecek

3. havalimanın yeri yazın teslim edilecek

İstanbul'a inşa edilecek üçüncü havalimanında yer teslimi öngörüldüğü gibi bu yıl yaz aylarında yapılacak.

A+A-

Proje için ödemeleri yapılan madencilerin bölgeden çekilmesi, acele kamulaştırmanın ve nihai orman izni alınmasına yönelik süreçlerin tamamlanmasıyla haziran veya temmuzda yer teslimi öngörülüyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünya liderliği koltuğuna oturacak üçüncü havalimanının yer teslimi için hazırlık çalışmaları öngörüldüğü gibi ilerliyor. Açık artırmada 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu'nun verdiği projenin inşa edileceği 76 milyon metrekarelik alanın önemli kısmı orman arazisinden oluşurken, bir kısmında madenler, bir kısmında ise şahıslara ait araziler bulunuyor.
Sözleşmesi 19 Kasım 2013'te Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünde imzalanan projenin kamulaştırması geçen yıl TOKİ tarafından başlatılırken, bazı köylülerin mahkemeye başvurması sıkıntı yarattı. Mahkeme sürecinin projeye engel oluşturmaması için projeye yönelik acele kamulaştırma kararı geçen yılın son çeyreğinde çıkarıldı ve sürecin önündeki bir engel kaldırılmış oldu.
Projenin yer tesliminin yapılabilmesi için bölgede faaliyet gösteren 19 maden şirketiyle yaşanan uzlaşmazlık da çözüme kavuşturuldu ve bu firmalara ödemeleri yapılmaya başlandı.
Öte yandan üçüncü havalimanının inşa edileceği bölgedeki orman arazisi nedeniyle ilgili Bakanlıktan alınması gereken nihai orman izni için ise çalışmalar sürüyor. Bu üç önemli çalışmanın tamamlanmasının ardından bu yıl haziran veya temmuzda üçüncü havalimanının yer tesliminin yapılması ve çalışmaların başlatılması öngörülüyor.
- 2018'de tamamlanacak
Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen üçüncü havalimanının inşası sona erdiğinde, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. İnşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak.
Yeni havalimanı tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak.
İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı ihalesinin açık artırmasında 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon avro artı yüzde 18'lik KDV tutarı ile (yaklaşık 26 milyar 140 milyon avro) Limak İnşaat San. ve Tic. AŞ/Kolin İnş. Tur. San. ve Tic. AŞ/Cengiz İnş. San. ve Tic. AŞ/Mapa İnş. ve Tic. AŞ/Kalyon İnş. San. ve Tic. AŞ Ortak Girişim Grubu vermişti.
Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon avro olması öngörülen havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.