2022'nin son gecesinde ilginç tevafuk: 7 gezegen ve dolunay bir anda görülebilecek

2022'nin son gecesinde ilginç tevafuk: 7 gezegen ve dolunay bir anda görülebilecek

“Çıplak gözle gözlenebilen 5 Gezegen var. 2 gezegen daha var, onların çıplak gözle görülmesi zor, ufak bir dürbün veya teleskop gerekiyor Uranüs ve Neptün için"

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin Akdeniz Üniversitesi yerleşkesindeki Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde (BİTOM), 2022'nin son günlerinde gökyüzünün en önemli gök olaylarından biri olan ve çıplak gözle 5, teleskop veya dürbünle de 2 olmak üzere 7 gezegenin bir anda görülebildiği ender gökyüzü olayı için halk günü etkinliği düzenlendi. 35 santim ayna çapına sahip teleskop ile hem çocuklar hem de gökyüzü meraklısı genç öğrenciler ve büyükleri etkinliğe büyük ilgi gösterdi.

2022'nin gökyüzünde büyük bir sürprizle veda edeceği bugün gün batımından itibaren daha net izlenebilecek ve bir sonraki benzer bir olayın 2040 yılında yaşanabileceği önemli olay ile ilgili açıklamada bulunan Dr. Tuncay Özışık, 2022'nin güzel gök olaylarıyla geçtiğini söyledi.

NASA'nın DART görevi, Güneş tutulması ve yılın son haftası da gökyüzünde birçok gezegenin bir araya toplanmasının 2002 açısından çok ilginç olduğunu belirten Dr. Özışık, “Çıplak gözle gözlenebilen 5 Gezegen var. 2 gezegen daha var, onların çıplak gözle görülmesi zor, ufak bir dürbün veya teleskop gerekiyor Uranüs ve Neptün için" dedi.

GEZEGENLER GÖKYÜZÜNDE SIRALI

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi olarak 30 Aralık akşamına böyle bir halk etkinliği düzenlediklerini kaydeden Dr. Özışık, “Sıralamasıyla Mars, Jüpiter, Satürn, Venüs ve Merkür gezegenleri gökyüzünde görülebiliyor ama bulunduğumuz yerin ağaçlık olması nedeniyle Merkür ve Venüs daha erken saatlerde gözlenebiliyordu. Ama şu an da Jüpiter, Satürn ve Mars gezegenlerini sırayla çok iyi şekilde görülebilecek. Biz şu anda teleskopumuzu da bu gezegenlere çevirdik ve biraz daha ayrıntılı görebilirler. Gezegenlere ilaveten Ay var. Ay'ın da güzel evresi, ilk dördünü geçmiş bir evre, dolunaya doğru gidiyor. Dolayısıyla buradaki 35 santimetrelik teleskopumuzla gezegenleri ve Ay'ı inceleyebilecekler" diye konuştu.

dha

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.