2013'te, 14 milyon kişi cep numarasını taşıdı

2013'te, 14 milyon kişi cep numarasını taşıdı

Türkiye’de geçtiğimiz yıl yaklaşık 14 milyon kişi telefon operatörü değiştirdi.

A+A-

Vedat Denizli'nin haberi:

 AB, uyum çerçevesinde gerçekleştirilen yeni düzenlemeyle birlikte toplam 62,5 milyon kişi operatör değiştirdi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı’nın yayımladığı Türkiye İlerleme Raporu’nda yer alan verilere göre, AB’ye uyum çerçevesinde gerçekleştirilen ve 9 Kasım 2008 tarihinde hayata geçirilen Mobil Numara Taşınabilirliği çerçevesinde toplam taşınan numara sayısı 2013 yılı Kasım ayı itibarıyla 62,5 milyonu geçmişti. Bu rakamın yaklaşık 7,2 milyonluk bölümü 2013 yılının ilk 6 ayı içerisinde, 6 milyonluk bölümü ise haziran-kasım döneminde gerçekleşti.

Numara taşıma işlemleri esnasında tüketicilerden herhangi bir ücret alınmadığı ifade edilen raporda, ‘‘Mobil Numara Taşınabilirliği ve bu konuda AB kapsamında gerçekleştirilen düzenlemenin halkımıza yansıması ucuz iletişim olmuştur. Numarayı değiştirmeden operatör seçimi yapabilmek nedeniyle operatörler arasındaki rekabet artmış ve bu da fiyatlara yansımıştır. Gerçekleştirilen düzenlemelerin etkisiyle halkımız daha düşük fiyatlara telefon hizmeti alabilir hale gelmiştir. ’’ denildi.

ÜÇ AYDA 150 MİLYAR DAKİKA KONUŞTUK

2004 yılında yıllık toplam konuşma miktarı yaklaşık 85 milyar dakika olarak seyrederken 2012 yılı için bu rakam 190 milyar dakikaya, 2013 yılının ilk üç çeyreğinde de yaklaşık 150 milyar dakikaya ulaştığı belirtildi. Öte yandan, 2008 yılı sonunda yaklaşık 6 milyon abonenin erişimi bulunan geniş bant internet olanaklarına 2013 yılının 3. çeyreği sonunda yaklaşık 33,7 milyon abonenin erişimi bulunduğu ifade edildi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.