20 yaşından önce cep telefonu kullananlarda beyin kanseri riski daha yüksek

20 yaşından önce cep telefonu kullananlarda beyin kanseri riski daha yüksek

Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahı Prof.Dr. Keramettin Aydın, 25 yıldan daha uzun süre cep telefonu kullananlarda, daha az kullananlara göre daha fazla beyin kanseri olduğu görüldüğünü söyledi.

A+A-

Prof. Dr. Aydın, "Bunun yanında, telefon görüşmesi yaparken sıklıkla kullanılan kulağın olduğu tarafta beynin daha fazla etkilendiği belirlenmiştir. Özellikle 20 yaşından önce cep telefonu kullanmaya başlayanlarda beyin kanseri gelişme riskinin daha yüksek" dedi. 

Medicana Samsun Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölümü'nden Prof.Dr. Keramettin Aydın, cep telefonlarından yayılan radyofrekans dalgalarının kanser riski ile ilişkisi, günümüze dek sürekli tartışılmaya devam eden ancak, kesin olarak aydınlatılamayan önemli bir konu olduğunu söyledi. Söz konusu ilişkinin dayanağının cep telefonlarından yayılan elektromanyetik radyofrekans dalgaları olduğunu kaydeden Prof.Dr.Aydın, şöyle konuştu:

"Bu dalgalar, bildiğimiz radyasyon dalgalarının göreceli olarak düşük frekanslı biçimleridir. Yapılan bazı çalışmalara göre, bu düşük frekanslı dalgalar insan vücuduna zarar verebilecek güçte değildir ve bu nedenle cep telefonlarının kanser riski ile bir ilişkisi yoktur. Ancak bu çalışmalarda kullanılan hasta sayılarının ve takip sürelerinin yetersiz olması nedeniyle bu ilişki kesin bir dille reddedilememektedir. Nitekim yapılan bazı çalışmalarda cep telefonları ile uzun süre radyofrekans dalgalarına maruziyetin, beyin kanseri riskini arrtırabileceğini iddia etmiştir." 

Yayınlanan kapsamlı bir çalışmada, uzun süre ve erken yaşlarda cep telefonu kullanımıyla beyin kanseri (gliom) ilişkisinin ele alındığını ifade eden Prof.Dr. Keramettin Aydın, bu çalışmada, yaklaşık 1500 beyin kanseri ve 3 bin 500 sağlıklı birey ile düzenli görüşmelerle değerlendirilmiş ve takip edildiğini anlattı. Prof.Dr. Aydın,  Sonuçta, 25 yıldan daha uzun süre cep telefonu kullananlarda, daha az kullananlara göre daha fazla beyin kanseri olduğu görülmüştür. Bunun yanında, telefon görüşmesi yaparken sıklıkla kullanılan kulağın olduğu tarafta beynin daha fazla etkilendiği belirlenmiştir. Ayrıca, özellikle 20 yaşından önce cep telefonu kullanmaya başlayanlarda beyin kanseri gelişme riskinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Çünkü kafatası kemiklerinin daha küçük ve daha ince olması, beyinlerinin daha geçirgen olması ve beyin gelişimin halen daha devam ediyor olması nedeniyle küçük yaşlarda beyin, radyofrekans dalgalarından daha fazla etkilenebilmektedir" diyerek şöyle devam etti: 

"30 yaş altı kişiler cep telefonunu en sık kullanan kitle. Bu konuda yapılan araştırmalarda bu grup, 'ağır kullanıcılar' olarak tanımlanıyor. Bu kişiler cep telefonuyla günde 30 dakikadan fazla konuşuyor. 30 yaş üstü kullanıcıların genel cep telefonu kullanma ortalamasıysa ayda iki saat. Henüz kesin olarak ortaya konulmuş olmasa da, cep telefonlarından yayılan radyofrekans dalgalarının, beyin kanseri riskini artırabiliyor olması olasıdır. Elbette ki sağladığı kolaylıklarla hayatımızın en vazgeçilmez gereçlerinden olan cep telefonlarının kullanılmaması gerektiğini söylemek, hayli gerçek dışı bir yaklaşım olacaktır. Ancak en azından telefon görüşmelerinde kulaklık kullanmak, arama yanıtlanana kadar geçen sürede telefonu kulağımıza götürmeden elimizde bekletmek, kullanacağımız telefonları seçerken SAR değerine (telefonun radyofrekans dalgası yayma derecesi) de dikkat etmek, uyurken telefonu yastığın altına koymamak gibi küçük önlemler alarak telefonun bu etkilerini en aza indirmek mümkündür. Bunun yanında bu çalışma büyük oranda göstermektedir ki; cep telefonlarının bu etkisinden çocuklar çok daha fazla zarar görmektedir. Bu yüzden çocuklarımızı henüz çok küçük yaşlarda cep telefonlarıyla tanıştırmadan önce, onların beyin kanseri riskini artıracağımızı bilmemizde yarar vardır."

DHA
 
 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.