13 bin kişi tahliye edilyor

13 bin kişi tahliye edilyor

İtfaiyenin yaklaşık 20 orman yangınıyla mücadele ettiği ABD'nin Pasifik Okyanusu kıyısındaki Kaliforniya eyaletinde 13 bin kişiye tahliye emri verildi.

A+A-

Yaklaşık 9 bin itfaiyecinin çalıştığı yangın söndürme çalışmaları ile yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yetkililer, 9 bin civarında itfaiyecinin dün gün boyu dağlık bölgelerde yangınları kontrol etmeye çabaladığını belirtiyor.

San Francisco'nun kuzeyinde başlayan ve 'Rocky yangını' adı verilen en büyük yangında 233 kilometre kareden fazla alan yanmış durumda. Pazartesi günü yangını kontrol altına alma çalışmalarına karşın, alevler bir otoyolun karşı yakasına da atladı.

BBC'de yer alan haberde, yangınının haftasonu üç kat büyüdüğünü bildiriyor. Yetkililerse yangının yayılma hızının görülmemiş düzeyde olduğunu söylüyor.

Esen güçlü rüzgarlar yangının hızla yayılmasına neden olurken bölgede en az 24 ev de yanarak kullanılamaz hale geldi. Alevlerin ilerlediği yolun üzerinde daha yoğun yerleşim yerleri ve 6 binden fazla ev bulunuyor.
 
San Francisco'nun kuzeyinde başlayan ve 'Rocky yangını' adı verilen en büyük yangında 233 kilometre kareden fazla alan yanmış durumda.n

ABD'nin batısında yaklaşık dört yıldır devam eden kuraklık, bölgeyi bitki örtüsünü de yangınlara karşı daha savunmasız hale getirmiş durumda.

Sıcaklıkta hafif bir düşüş yaşanmasıyla birlikte yangın söndürme çalışmalarında bazı ilerlemeler kaydedilmiş olsa da yakın zamanda yağış beklenmiyor.
Esen güçlü rüzgarlar yangının hızla yayılmasına neden olurken bölgede en az 24 ev de yanarak kullanılamaz hale geldi. Alevlerin ilerlediği yolun üzerinde daha yoğun yerleşim yerleri ve 6 binden fazla ev bulunuyor.
 
ABD'nin batısında yaklaşık dört yıldır devam eden kuraklık, bölgeyi bitki örtüsünü de yangınlara karşı daha savunmasız hale getirmiş durumda. ABD'nin batısında yaklaşık dört yıldır devam eden kuraklık, bölgeyi bitki örtüsünü de yangınlara karşı daha savunmasız hale getirmiş durumda. Sıcaklıkta hafif bir düşüş yaşanmasıyla birlikte yangın söndürme çalışmalarında bazı ilerlemeler kaydedilmiş olsa da yakın zamanda yağış beklenmiyor.
 
Yeni Şafak 
 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.