100 bin Afrikalıya ameliyat

100 bin Afrikalıya ameliyat

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), "Afrika'da 100 bin Ameliyat Projesi" kapsamında Sudan'da yapılması planlanan 5 bin katarakt ameliyatının ilk beş yüzünü başarıyla gerçekleştirdi.

A+A-

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre; İHH ekipleri, katarakt ameliyatlarını gerçekleştirmek amacıyla geçen hafta Sudan'ın Kuzey Kordofan eyaletine gitti. El Rahat Ebu Dekane bölgesinde yapılması planlanan 5 bin ameliyatın, ilk 500'ünü tamamlayan İHH ekipleri, ameliyatlar süresince kontrollerini yaparak, bölgenin diğer eksikleri hakkında bilgi aldı.

Günde 70 ameliyat

İHH ekiplerinin burada edindiği bilgiye göre, bölgede imkansızlıklar nedeniyle tek veya iki gözünden rahatsızlık yaşayan yüzlerce insan mevcut. Proje kapsamında günde yaklaşık 500 tarama ve 70 ameliyat gerçekleştiriliyor. Ameliyat sonrası dağıtılan güneş gözlükleri ile aşırı güneşten korunmaya çalışılan hastalar, aralıklı olarak kontrol ediliyor ve pansumanları gerçekleştiriliyor.

İHH ekipleri, ameliyat ve incelemelerden sonra bölge sorumlusu Sadik el Murdi ile yürütülebilecek projeler hakkında görüştü. Murdi, ekiplere çalışmalarından dolayı teşekkür ettikten sonra, İHH'nın bölgede rahatlıkla faaliyet yürütebileceğini, gerekli tüm kolaylıkların sağlanması için çalışacaklarını söyledi.

Murdi'den İHH'ya ihtiyaç listesi

Sadik el Murdi, İHH ekiplerine bölgenin başlıca ihtiyaçları olan cami, mescit, su kuyusu, ilkokul, lise ve Kur'an kursu gibi başlıklardan oluşan bir liste verdi. İHH ekibinden Ahmet Küçükkahveci de listeyi inceledikten sonra, vakfın Afrika çalışmalarının bu başlıklarla yürütüldüğünü ve bu taleplerin dikkate alınacağını belirtti.

190 bin nüfuslu El Rahat Ebu Dekane bölgesinde düzenlenen ameliyatlar, Sudan'da katarakt için gerçekleştirilen 30. kamp niteliğini taşıyor. Şimdiye kadar gerçekleştirilen 76 bin 761 katarakt ameliyatının, 35 bin 840'ı Sudan'da yapıldı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.