1 milyon Uygur esir!

1 milyon Uygur esir!

Uygur Türklerinin “terörle mücadele” gerekçesiyle toplama kamplarında tutulduğu yönünde rapor hazırlayan BM, Uygurların serbest bırakılması için Çin hükûmetine çağrıda bulundu

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM), 1 milyon Müslüman Uygur’un terör bahanesiyle Uygur Özerk Bölgesi’ndeki “yeniden eğitim kaplarında” gözaltında tutulduğuna dair rapor yayınladı. Raporun hemen ardından BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi Çin’e, kanuna mugayir tutuklamalara son vermesi için çağrıda bulundu.

Çin hükûmeti iddiaları reddederek birkaç radikalin “yeniden eğitim kamplarında” tutulduğunu açıkladı. Komite, gözaltına alınma sebeplerinin ve kamplardaki kişi sayılarının açıklanmasını; etnik ve dinî sebeplerle tutuklama iddiaları için soruşturma açılmasını talep etti.

Bu arada, Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü, toplama kamplarındaki insanlara zorla Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping’e bağlılık yemini ettirildiğini açıkladı. Dünya Uygur Kongresi de haklarında hiçbir suçlama olmaksızın süresiz olarak kamplarda tutulan Uygurlara, Komünist Parti sloganları atmaya zorlandığını duyurdu. Hangi suçlamayla tutuklandığını bilmeyen insanların avukatları dâhil hiçbir aile üyesi veya akrabayla görüştürülmediği açıklandı.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.