1 kütüphaneye karşılık 536 kahvehane

1 kütüphaneye karşılık 536 kahvehane

Türkiye’de kütüphane sayısı bin 118, kahvehane sayısı da 600 bin.

A+A-
Kitap Türkiye’de ihtiyaçlar sıralamasında 235. sırada bulunurken, kütüphane sayısı bin 118, kahvehane sayısı da 600 bin.
 
1 kütüphaneye karşılık 536 kahvehane
Bursa İl Halk Kütüphanesi Müdürü İsa Bekleviç, “Japonya’nın yüzde 14’ü, Amerika’nın yüzde 12’si, Almanya ve İngiltere’nin belki yüzde 17’si kitap okuru iken bu oran Türkiye’de 10 bin de birdir. Kitap Türkiye’de ihtiyaçlar sıralamasında 235. sırada. Ne acıdır ki Türkiye’de kütüphane sayısı bin 118 iken kahvehane sayısı 600 bin’dir.” şeklinde konuştu. Bu yıl 50’ncisi kutlanan Kütüphane Haftası faaliyetleri kapsamında en çok kitap okuyanlar ödüllendirildi. Kültür Bakanlığı, İl Halk Kütüphanesi, Uludağ Üniversitesi ve Türk Kütüphaneciler Derneği Bursa Şubesi işbirliği ile hazırlanıp Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen  törende kitap kurtları okumanın ödülünü aldı. Törende Bursa Büyükşehir Belediyesi ve il halk kütüphanelerinde en çok kitap okuyanlara çeşitli ödüller verildi.
 
Kişi başına 7.1 kitap düşüyor
Törende kitap ve kitap okumanın önemi üzerinde duran Bursa İl Halk Kütüphanesi Müdürü İsa Bekleviç, Türkiye Yayıncılar Birliği rakamlarına göre; Türkiye’de 2013’de 47 bin 352 çeşit kitap yayınlandığını belirterek “TÜİK rakamlarına göre Türkiye nüfusunun 75 milyon 627 bin olduğu düşünülürse Türkiye’de kişi başına düşen kitap sayısı sadece 7.1’dir. Amerika’da bir kişi yılda 12 kitap okurken, bizde 12 kişi yılda bir kitap okuyor. Türkiye’de bir kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın bir Norveçli 300, bir Amerikalı 210, İngiliz ve Japon ise 87 katını ayırıyor. Dünya ortalaması ise Türklere göre 3 kat daha fazla. Yine bir kitap için Norveçli 137, Alman 122, Belçika ve Avustralyalı 100 dolar veriyor. Dünya ortalaması 1.3 dolar iken, Türkiye’de bir kişi kitaba yılda ancak 90 kuruş ayırıyor.” diye konuştu. Bekleviç, İngiltere’nin ortalama günlük bir gazete olan The San gazetesinin Türkiye’de ki bütün gazetelerin toplam tirajından daha fazla sattığını kaydetti.
 
Yeni Asya

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.