1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yıllarca kolestrol zararlı yalanıyla uyutulmuşuz
Yıllarca kolestrol zararlı yalanıyla uyutulmuşuz

Yıllarca kolestrol zararlı yalanıyla uyutulmuşuz

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, 'Kolestrol yüksekliği tedavi edilmesi lazım gelen bir hastalık değildir" dedi

A+A-

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, "Kolestrol yüksekliği tedavi edilmesi lazım gelen bir hastalık değildir. Tersine bunu hastalık olarak itiraf etmek ve vatandaşı kolesterol yüksekliği için ilaçlarla tedavi etmeye kalkmak aksine bu insanlara zarar vermekten başka bir şey değildir" diye belirtti.  

Küçükusta, gelirini Darüşşafaka Vakfı'na bağışladığı ve vefat eden arkadaşları Uzman Biyolog Mevlüt Durmuş ve Prof. Dr. Ahmet Aydın'a adadığı "Büyük Kolesterol Yalanları" isimli kitabını, Balmumcu'daki Point Otel'de yapılan basın toplantısıyla tanıttı.  Kitabın ilaç endüstrisine yönelik bir eleştiri olduğunu vurgulayan Küçükusta, kitapta, kolesterol örneğinden yola çıkarak ilaç ve gıda endüstrisinin vatandaşı nasıl hata yönlendirdiğini ortaya koymaya çalıştığını aktardı.  Yıllardan beri yüksek kolesterol hastalıkmış ve tedavi edilmesi gerekirmiş gibi bir algı yaratıldığını aktaran Küçükusta, hekimlerin de bu yanlışlığa kapıldığını ileri sürerek, şunları belirtti: 

"Ben 1979'da asistanlığa başladığımda Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Türkiye'nin en çok büyük kardiyoloji bölümü vardı. Oranın 4 yataklı bir koroner yoğun bakım ünitesi vardı. O yatakların da 2 tanesi ya dolu olurdu veya olmazdı. Diğerlerinde nöbetten kalan hemşireler doktorlar uyurdu. Şu anda artık bırakın böyle klinikleri, dev hastaneler yapılıyor. Koroner yoğun bakım üniteleri, onlarca, yüzlerce insanın yattığı devasa hastaneler yapılıyor. Bundan 50 yıl önce kolesterol hapı mı vardı? İnsanların kafasına şu şekilde bir algı yerleştiriliyor, sanki bu hastalıklar ilaç eksikliğinden oluyormuş gibi. Bu işte şehir şebeke suyuna konmasının gerekmekte olduğunu söyleyecek kadar ileri gidenler oldu. 'Hamburger menülerinde ketçap, tuzun yanına bir tane de kolesterol hapı konmalarıdır' diyenler oldu. İnsanların kafasında yaratılmak istenen, kolesterolün eksikliğinin kalp hastalığı yapmış olduğu, bunun kesinlikle adamın kaşına gözüne bakmadan ilaçla düşürülmesi gerektiğiydi. İnsanların binlerce seneden bu yana yedikleri sağlıklı gıdaların yumurtanın, tereyağın, kuyruk yağının, iç yağın, sakatatların hiç bir zaman yenmemesi gerektiği olacak şekilde bir algı yerleştirilmeye start verdi. Oysa şimdi artık net onlar da itiraf etmek durumuna geldi ki insanlara kalp hastası olmayın diye yedirilen margarinler, sıvı bitkisel yağlardaki trans yağlar gün içerisinde kalp hastalıklarının 1 numaralı nedeni. 50 yıl önce binde bir görülmüş olan hastalık gün içerisinde artık her evde her yerde salgın bir hastalık gibi kalp hastası olmayan insan neredeyse kalmamış durumda." 

Yürek hastalıklarının sebebinin kolesterol bulunmadığı vurgulayan Küçükusta, "Kolesterol yüksekliği tedavi edilmesi lazım gelen bir hastalık değildir. Tersine bunu hastalık olarak itiraf etmek ve vatandaşı kolesterol yüksekliği için ilaçlarla tedavi etmeye kalkmak bu insanlara zarar vermekten başka bir şey değildir. Zaten kalp hastalıklarının olmadığı dönemlere bakacak olursak o zamanda insanların sağlıklı gıdalara sahip olduklarını görüyoruz" ifadelerini kullandı.  

"Mesele kolesterol rakamında değil" 

Küçükusta, kolesterolü düşürmek için verilmekte olan ilaçların iktidarsızlık, şeker hastalığı, hafıza bozukluğu gibi pek çok fazla yan etkisi olduğunu kaydederek, yeni çıkacak ilaçlara karşı da dikkatli olunması gerekmekde olduğunu belirtti.  İnsanlara "kolesterolün şu olmalı" demenin doğru bulunmadığı kaydeden, uzun yaşamını sürdüren kişilerin kolesterolünün yüksek olduğunun ortaya çıkarıldığını ifade eden Küçükusta, "Yapılması lazım gelen şey sağlıklı beslenmek, yeteri kadar hareket etmek, sigara alkol kullanmamaktır, kolesterolün talep eder 100 olmuş talep eder 300 olmuş. Mesele kolesterol rakamında değil. Tüm mesele senin sağlıklı yaşayıp yaşamadığındır" diye belirtti. 

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kolesterol konusundaki iddiaların tamamen bilimsel dayanağı bulunduğunu, bu mevzuda herkesle tartışmaya hazır olduğunu vurguladı. Tanıtım toplantısına dahil olan Prof. Dr. Canan Karatay da Küçükusta'ya takviye verdi. Kitabı herkese tavsiye ettiğini açıklayan Karatay, " Yürek profesörüyüm. Kolesterol hastalık diyen bir hekimim. Kardiyolog olarak bir tek defa dahi ilaç yazmamışımdır. Yaşlıların kolesterol ilacı almamasını bütün çalışmalar söylüyor. Kolesterolü yüksek olan yaşlılar, sağlıklı ve uzun yaşıyorlar" diye açıkladı.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum