1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uyku apnesinden kurtulmak mümkün
Uyku apnesinden kurtulmak mümkün

Uyku apnesinden kurtulmak mümkün

En fazla erkeklerde görülen uyku apnesi sendromu hastalığının lazerle tedavi edilerek hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğu belirtildi.

A+A-

Hastalığın nedenleri, şikayetleri, tanısı ve tedavisi hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Erdal Seren, "OUAS sıklığının genel toplum içinde yüzde 4 olduğu zannedilmektedir. Bu oran kadınlarda yüzde 2’ye düşerken, erkek nüfusta yüzde 5-10’a çıkmaktadır. Bunun yanı sıra OUAS’lı hastaların yaklaşık yüzde 85-90’ı erkektir. Ayrıca OUAS’lı hastaların 2 bölü 3’ü şişman olup, OUAS sıklığı yaşla birlikte belirgin olarak artar. Hastalığın nedenlerine baktığımız zaman, burun girişinde glottik bölgeye kadar olan alanda üst solunum yolunu daraltan her türlü patoloji nedeni OUAS nedeni olabilir. Üst hava yolunun en dar bölümü olan velafarengeal bölümü üst farenks hizasındadır bu nedenle bu alan kollabsa en duyarlı bölgedir" dedi.

OUAS'TAN DOĞAN ŞİYAKETLER VE TANI

Horlama, OUAS’ın en belirgin yakınması olup OUAS hastalarının tümünde görüldüğüne dikkat çeken Doç. Dr. Seren, "Hastaların şikayetlerine baktığımız zaman, OUAS obezite ile direkt ilişkilidir. İdeal kilosunun yüzde 15 üzerinde olanların yarısından fazlasında görülür. Gündüz uyku hali yapar, gün boyu izlenen unutkanlık, hafıza kaybı, dikkat azlığı, konsantrasyon bozukluğu hastalara eşlik edebilir. Kişilik değişikliği, depresyon, entelektüel gerileme gibi sebeplere yol açar. Hastalara, genel fizik muayene, KBB muayenesi, görüntülüme yöntemleri ve uyku çalışmaları anlamında tanı koyulabilmektedir" diye konuştu.

OUAS'IN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Horlama ve uyku apnesi sendromu olan hastalarda hastalığın şiddeti ve obtruksiyon lokalizasyonuna göre tedavi geniş bir yelpazeyi içermekte olduğunu söyleyen Uzman Doç. Dr. Erdal Seren hastalığın tedavisi ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Hastalarda başvurulan tedavi yöntemleri kabaca şu ana ve alt başlıklarda incelemek mümkündür. Genel önlemlerin başında kilo vermek gelir. Yatmadan önce sigara alımından ve ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. OUAS’lı hastada cerrahi tedavi endikasyonları şöyle sıralanabilir. Gün boyu uyku halinin etkilemesi. Belirgin aritmi olması. Belirgin anatomik problemin olması. Diğer tedavilerden fayda görmemiş olması gerekir. Lazer Yardımlı Uvulopalatoplasti tedavisi Lokal veya topikal anestezi ile 15-20 dakikada yapılabilen, uvula yeniden biçimlendirilecek ve yan kısımlarında çukurluklar oluşturulacak şekilde yumuşak damak tıraşlanır. Tekrar girişimler gerektirebilir. En önemli avantajı kanamanın neredeyse olmaması ve hastanın hızla günlük yaşantıya dönmesidir. Hastanemizde bu tür şikayetleri olan hastalara yönelik olarak diod lazer kullanılarak yapılan operasyonlar; lazer yardımlı endoskopik konka cerrahisi, lazer yardımlı uvulopalatoplasti (LAUP), lazer yardımlı uvulektomi, lazer yardımlı palatoplasti, lazer midlineglossektomi ve radyofrekans uygulamaları başarıyla uygulanmaktadır.”

Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.