1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sigarayı zihinsel bağımlılık nedeniyle bırakamıyoruz
Sigarayı zihinsel bağımlılık nedeniyle bırakamıyoruz

Sigarayı zihinsel bağımlılık nedeniyle bırakamıyoruz

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Meslek Yüksekokul Konağı eğitmeni Derya Kılıç, sigaranın bırakılamamasının en büyük nedeninin zihinsel bağımlılık olduğunu söyledi.

A+A-

Abdullah Ceyhan'ın haberi:

Sağlımızı tehdit eden en büyük tehlikelerden biri sigara içmek. Peki, sigarayı bırakmayı neler engelliyor, neden sigara kolayca terk edilemiyor? Bu soruların cevapları Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen seminerde verildi. Zihinsel bağımlılığın sigarayı bırakamamanın en büyük nedeni olduğunun ifade edildiği seminerde, bu bağımlılığın yıllarca sürebildiğinin altı çizildi.
AİBÜ Gerede MYO’da Dönüşüm Konağı eğitmeni Derya Kılıç tarafından ‘Zihinsel Sigarayı Bırakma Programlaması’ (NASP) eğitimi verildi.

Sigarayı bırakırken kişilerin karşılaştıkları psikolojik problemleri ortadan kaldırmayı hedefleyen eğitimi, öğretim üyeleri ve öğrenciler ilgiyle takip etti. İnsanların sigarayı bırakırken karşılaştıkları problemler olduğunu anlatan Derya Kılıç, en önemli problemlerin psikolojik ve davranışsal problemler ile nikotin bağımlılığı olduğunu söyledi. Kılıç, nikotin bağımlılığı ile davranışsal problemlerin kısa sürede ortadan kaldırılabildiğini ancak zihinsel bağımlılığın yıllarca sürebileceğine vurgu yaparak, sigarayı bırakmayı engelleyen en önemli problemin de zihinsel bağımlılık olduğunu ifade etti. ‘Sigarayı bırakanların tekrar içmeye başlamalarının sebebi de bu problemdir.’ diyen Kılıç, sorunun çözümsüz olmadığının altını çizdi ve sigara bağımlılarını NASP eğitimi almaya davet etti.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.