1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hava sıcaklıklarının artması göz alerjilerini tetikliyor
Hava sıcaklıklarının artması göz alerjilerini tetikliyor

Hava sıcaklıklarının artması göz alerjilerini tetikliyor

Sıcaklıkların artmasının göz sağlığını tehdit ettiğini dile getiren Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, tedavi edilmemesi durumunda gözde ciddi göz problemlere yol açabileceğ

A+A-
Özellikle yaz mevsiminin en çok şikayet edilen konularından birinin göz alerjisi olduğunu belirten Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, dikkat edilmesi gereken konular hakkında insanları bilgilendirdi. Sıcaklıkların artmasının göz alerjilerini tetiklediğine değinen Ulutaşdemir, tedavi edilmemesi durumunda ciddi göz problemlerine yol açabileceğinin bilgisini verdi. Ulutaşdemir, gözlerin kızarması, sulanması ve kaşıntı ile kendini gösteren alerjik konjonktivit çok sık rastlanan bir göz rahatsızlığıdır diyerek, alerjik konjonktivit göz kapaklarının içini, gözün beyaz kısmını saran ve konjontiva olarak isimlendirilen zarın alerjiye bağlı olarak gelişen iltihabı olduğunu belirtti.
 
Ulutaşdemir, "Potansiyel alerjenler polen, hayvan tüyü, toz ve küfü içerir. En büyük semptom kaşınma ve kızarmadır. Bunun dışında ışıktan rahatsız olma, yanma, sulanma, yabancı cisim hissi, hafif kapak düşüklüğü ve çapaklanma da görülebilir. Şikayetler akşam saatlerinde daha fazla görülür. Özellikle açık havada geçirilen zamanlardan sonra göz daha fazla alerjene maruz kalacağından kızarıklık ve kaşıntı şikayetleri de artacaktır." dedi.
 
"ALERJİK REAKSİYONLARDAN KURTULMAK İÇİN DİKKATLİ OLUNMALI"
 
Ulutaşdemir, alerjik konjonktivitin tedavisinde temel prensibin alerjiye neden olan etkenden uzak durulmasından geçtiğini belirtti. Ulutaşdemir, "Gözü kaplayan güneş gözlükleri alerjenle direk teması azaltacağı için ve soğuk kompres vazokonstriksiyon yapacağı için faydalı olabilir. Bunların dışında semptomların görüldüğü süre boyunca anti alerjik, topikal damlalar kullanılmalıdır. Alerjik konjonktivit, çok sık rastlanan, tekrarlayıcı bir göz rahatsızlığı olup tedavi edilmediğinde ciddi göz hastalılarına ve körlüğe bile neden olabilir." diyerek dikkatli olunması gerektiğini açıkladı.
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.