1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Göz tembelliğine erken tedavi
Göz tembelliğine erken tedavi

Göz tembelliğine erken tedavi

Göz tembelliğinin (ambliyopi) fiziksel olarak tamamen normal olan gözlerden birinin net görememesinden kaynaklanan bir göz hastalığı olduğunu ve yaş ilerledikçe tedavi şansının azaldığı belirtildi

A+A-
Göz tembelliğinin gözün sinir tabakasını ve sinir yollarını tutan belirgin bir hastalık olmamasına rağmen bir gözde ya da bazen her iki gözdeki görme azalmasına neden olduğunu söyleyen Uzman Dr. Alper Kaşıkçı, özellikle yüksek hipermetrop ve astigmatizma gibi durumlarda gözlerin her ikisinde de tembelliğin oluşabileceğini söyledi. Göz tembelliğinde yaş ilerledikçe tedavi şansının azaldığını söyleyen Kaşıkçı, çocukluk döneminde ilk 2-3 yaşın erken tanı ve tedavi açısından önemli olduğuna değindi.
 
Ambliyopi vakalarının bir çoğunda genetik faktörlerin görüldüğünü anlatan Dr. Kaşıkçı ailede göz tembelliği hikayesi bulunan çocukların erken yaşlarda göz doktoruna muayene ettirilmesi gerektiğini belirterek, "Göz tembelliğinin nedenlerinden bahsedecek olarak şaşılık en sık görülen sebebi diyebiliriz. Kayan gözden gelen görüntü çift görmenin önlenmesi amacıyla yok sayılır ve çocuk sadece tek gözüyle görmeye yönlenir. Bu kayan gözün görmesinin düşmesine neden olur. Refraktif bozukluklarda en zor tanı konan göz tembelliği nedenidir. Burada ambliyopi tek gözün diğerine göre daha fazla myopik, hipermetropik ya da astigmatik olmasıyla oluşur. Her iki gözde yüksek hipermetropi yada astigmatizma varsa ambliyopi iki gözde birlikte olabilir. Bir diğer neden de katarakt ya da görüntünün net olarak odaklanmasını engelleyecek her türlü durum ambliyopi nedenidir ve en ağır olanıdır" dedi.
 
Göz tembelliğinin tedavi edilmediği takdirde ciddi ve kalıcı görme kusurlarının gelişebileceğini söyleyen Dr. Alper Kaşıkçı, şunları söyledi: "Göz tembelliğinde tedavinin esası gözdeki görmeyi bozan patolojik durumun en erken zamanda ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Hastada şaşılık varsa şaşılığın tipine bağlı olarak gözlükle yada cerrahi olarak tedavi edilebilir. Eğer katarakt varsa veya görmeyi engelleyen bulanık ortam mevcutsa, ameliyatla başvurulur. Bir başka tedavi yöntemi de göz tembelliği olan gözün daha çok çalışmasını sağlamaya yöneliktir. Bu yöntemde sağlam göz özel bir bandajla kapatılır ve zayıf olan gözün uyarılması sağlanır."
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.