1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Atık Pil Ve Yağları Toplayıp Çevreyi Temizliyorlar
Atık Pil Ve Yağları Toplayıp Çevreyi Temizliyorlar

Atık Pil Ve Yağları Toplayıp Çevreyi Temizliyorlar

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesinde bulunan Çok Programlı Lisesi öğrencileri, çevreyi kirleten atık pil ile çeşitli işyerlerinden aldıkları yağları biriktirip çevreyi temizlikten kurtarıyorlar.

A+A-

Saltukova Çok Programlı Lisesi 12. sınıf öğrencileri okullarında başlattıkları “Atık Pil ve Yağ Toplama” kampanyası çerçevesinde beldenin çeşitli yerlerine atılmış atık pil ile işyerlerinden aldıkları yağları toplayarak önemli bir projeye imza attılar. 

Öğrenciler aynı zamanda yaptırdıkları afişleri de gözle görülen yerlere asarak vatandaşları da yakından bilgilendirmiş olup halkı bilinçlendirmek olduğunu ifade ettiler. Öğrenciler beldenin çeşitli yerlerinden aldıkları yağları şişeler halinde topladıktan sonra mavi renkte olan fıçının içine koyup fıçıyı ilgili kuruma verdikten sonra çevreye önemli bir derece de kurtardıklarını aktardılar. Saltukova Çok Programlı Lisesi öğrencilerinden İlayda Özkan yaptıkları kampanya çerçevesinde İHA’ya yaptığı açıklamasında, “Atık yağ ve pil topluyoruz. Milyonlarca atık piller toprağa karışarak topraklarımızı verimsiz hale getiriyorlar. Okulumuzca bir kampanya düzenledik. 

Yağlarımızı ve pillerimizi toplamaya karar verdik. Amacımız çevremizi temiz tutmaktır. Topraklarımızın daha verimli sularımızın daha kaliteli bir su olmasını hızlandırmak için böyle bir projemiz vardır” diye konuştu. Aynı okulda eğitim ve öğretim gören Rümeysa Kaya da, amaçlarının çevreyi temiz tutmak olduğunu ve ayrıca halkı da yaptıkları afişler sayesinde bilinçlendireceklerini ifade etti. Kaya, “Bir kampanya başlattık. Devamının geleceğini ümit ediyorum. Çevremiz geleceğimiz dünyamız için güzel bir örnek olacaktır. Kampanya için afişler bastırdık bunları muhtelif yerlere asıyoruz. Öncelikle halkımızı bilinçlendireceğiz. İlk önce bunu kendi aramızda yapacağız. Arkadaşlarımızla bilinçlendirme amaçlı halkımızı da dolaşacağız, Bilinçlendireceğiz. Ardından atık pil ve yağları toplayacağız. Topladığımız atık pil ve yağları gereken kurumlara ileteceğiz. Buradaki amaç çevremizi daha temiz tutmaktır” dedi.

“KAMPANYAYI YAYMAYI HEDEFLİYORUZ”

Saltukova Çok Programlı Lisesi Fizik Öğretmeni ve Proje Sorumlusu Nazan Aktaş ise atık pillerin doğaya atılmasıyla doğanın kuruduğunu ve çöl haline geldiğini, yağların ise göl ve çeşitli sulara aktığı takdirde sularda bulunan canlıları öldürdüğünü kaydederek, “Saltukova çok programlı Lisesinin fizik öğretmeniyim. Aynı zamanda bilim ve teknoloji bölümünün rehber öğretmenliğini yapıyorum. Daha temiz bir çevre için atık pil ve yağ toplama kampanyası başlattık. Okulumuz bünyesinde başladık. Çevremizden de destek bekliyoruz. Okulumuzdan başladık okulumuzda bir ses getirmeye çalıştık. Bilim ve teknoloji sınıfındaki öğrencilerimiz kendi sınıfına bilgi verdi. Daha sonra bunu Saltukova bünyesinde genişlettik. Restoranlarımızı yağ toplama konusunda bilgilendirdik. Çeşitli yerlerden pil toplama kampanyalarımız devam ediyor. Bir pil toprağa düştüğünden itibaren milyonlarca bir alanı kurumasına ve çöl olmasına neden oluyor. Yağda sadece suyun değil balıkların zehirlenmesine neden oluyor.” şeklinde konuştu.

bugun

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.