1. YAZARLAR

  2. Ediz SÖZÜER

  3. Risale-i Nur Eğitim Programı-11: Kâinatın Parlak ve Güzel Olan Gerçek
Ediz SÖZÜER

Ediz SÖZÜER

Yazarın Tüm Yazıları >

Risale-i Nur Eğitim Programı-11: Kâinatın Parlak ve Güzel Olan Gerçek

A+A-

Kâinatın Parlak ve Güzel Olan Gerçek Hakikati-Risale-i Nur Eğitim Programı-11

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Dersleri-11: Kâinatın Parlak ve Güzel Olan Gerçek Hakikati (23. Söz, 1. Mebhas, 2. Nokta)

Eğitim Programı Ön Bilgilendirmesi: Keşif Yolculukları ismini verdiğimiz izahlı ve görsel sunumlu Risale-i Nur Eğitim Programımızın derslerimize bir müddet ara verdik. Eylül ayı içinde yeniden başlamayı düşünüyoruz. Güncel ders programı ve ders konularına https://www.facebook.com/pages/Ediz-Sözüer-resmi-sayfa/1428147924084559?ref=hl adresinden takip edebilirsiniz. Eğer bir değişiklik olmazsa derslerimize Yazarlar Birliği Sümer-1 Sok. No: 11/9 Kat:4 Kızılay/ANKARA adresinde devam edeceğiz. Hem bizi (haddimizin fevkinde olarak üstlendiğimiz) bu önemli iman hizmetinde yalnız bırakmamak ve manen destek vermek için; hem de imanî ilimlerin tahsilinde ciddî bir altyapı kazanmak, Risale-i Nur’u farklı mana açılımlarıyla anlamak ve taze bir heyecanla, alışkanlık ve sıradanlık perdesini kaldırıp atmak için derslerimize katılmanızı arzu ediyoruz.

Eğitim programımızın takdimini ve önceki derslerimizin videolarını, www.youtube.com/c/EdizSözüer Youtube video kanalımızdan bulabilirsiniz. Ders programımızı üstüne bina ettiğimiz “Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur İzah Metinleri” isimli kitap çalışmamızı ise https://yadi. sk/d/09r41tL9ecYUA Yandexdisk adresindeki “Kitaplar (Risale-i Nur İzah Metinleri)” klasöründen indirebilirsiniz. Sunumlarımızda kullandığımız metinlere, videolara ve Powerpoint dosyalarına ise aynı adresteki “Risale-i Nur Eğitim Programı” klasöründen ulaşabileceğinizi ve bulunduğunuz yerde bu tarz sunumları sizin de yapabileceğinizi ifade edelim.

Tavsiye Ettiğimiz Metot: Bu görsel destekli derslerin özellikle yazının en altında yer alan videosunu izlemeniz ve imkânınız varsa devam eden programlarımıza şahsen katılmanızdır. Bu, büyük önem arz ediyor. Çünkü yazımıza (ders içeriği hakkında fikir vermek için) sadece izah metnini alacağız. Yazılı olarak kaleme alınmış hakikatleri, sözlü ve görsel bir şekilde izlemeniz (kitap çalışmamızda olmayan ilave izahlarla) daha iyi anlama ve hissetme imkânı sunuyor. Böylece sadece akılla anlaşılmayan ve aslında “hissedilen hakikatler” olan iman ilmini anlamakta ve “farklı mana açılımları”na kapı açmakta, en verimli bir metodu takip etmiş oluyorsunuz. Bununla birlikte, eğitim programımızı kitap çalışmamız üzerinden de ciddî bir şekilde okuyarak takip ederseniz, bu pekiştirme yöntemiyle (Allah’ın izniyle) Risale-i Nur’u anlamak noktasında en üst düzeyde bir istifadenin gerçekleşeceğine kuvvetle inanıyoruz. Bu derslere ve bu hakikatlere herkesten evvel kendim müşteri olduğum için, birçok kardeşimle beraber bu manaya en başta bizzat şahidim. Bu çalışmalar ortaya çıktıktan sonra, daha önceden onlarca defa okuduğum yerleri hiç bu kadar iyi anlamamış olduğumu görerek hayret içinde kaldığımı itiraf ediyorum.

 23. Söz, 1. Mebhas, 2. Nokta (Kâinatın Parlak ve Güzel Olan Gerçek Hakikati) - İzah Metni

İkinci Söz’de de izah edildiği gibi iman, kâinatın parlak ve güzel olan gerçek hakikatini gösteriyor, geçmiş ve geleceği karanlık görünmekten kurtarıyor.

Gaflet ve inkâr ise, geçmiş zamanı, tüm ölenlerin içine atıldığı, yokluk karanlıklarıyla dolu büyük bir mezar şeklinde gösterirken; gelecek zamanı da, ne olacağı tesadüflere bağlı, insana dehşet ve endişe veren bir surette göstermektedir.

Hem her biri Allah’ın emriyle şekillenen etrafımızdaki hadiseleri ve emri dışında hareket etmeyen canlı ve cansız varlıkları, bize zarar verme ihtimali olan potansiyel düşmanlar olarak görmemize sebep olmaktadır.

Temsildeki ince bir nokta şudur: İlahî vahyi dinlemeyen, sadece kendi benliğine ve aklına güvenen insan, önündeki karanlığı elindeki bir cep feneriyle aydınlatmaya çalışan bir insana benzetilmektedir. Hâlbuki insan aklı, eksik ve yanlış bilgi birikimiyle kâinatı anlamlandırmakta çok yetersizdir. “O feneri yere atarak kırmakla, dünyayı ışıklandıran büyük elektrik lâmbasının düğmesine dokunulmuş gibi etrafın gündüz gibi aydınlanması” benzetmesi ile şu anlatılıyor:

Sahip olduğu çok bilmiş, büyüklük taslayan ve inatçı gururunu kıran insan, eğer sadece kendi aklına güvenmeyi de bırakırsa, ilahî bir nimet olan ve kâinatın gerçek mahiyetini gösteren iman ışığı altına girebilir ve bu durumda her şeyin güzel ve parlak olan hakikati ortaya çıkar ve o iman dünyayı gündüz gibi aydınlık gösterir.

Artık her hadisenin hikmetli ve şefkatli bir idare edicisi vardır, korku ve üzüntüye ise yer kalmamıştır. Deprem mi? Emir altında hareket eden bir memurdur o. İsyan edilmez depreme, hatta kazandırdığı manevî kazançlar çok şükrettirir. Ölen canlar şehit, giden mallar sadaka olur. Ne güzel alışveriş. Ölüm mü? Ebedî bir hayatın başlangıcıdır. Korkulmaz ölümden, iştiyakla yüzüne bakılır. Kabir mi? Sonsuz bir mutluluğun geçiş kapısıdır o. Dehşet alınmaz kabirden, büyük bir özlemle o kapıdan içeri girilir. Gelecek korkusu mu? Ne gezer. Kocaman bir ilahî ziyafetin verildiği saadet saraylarına davetli olan bir kişi, gelecekten mi korkarmış Allah aşkına.

Gerçek imanı kazanmış olan bir insana, dünya hayatına ait gelecek korkularınızdan ve endişelerinizden bahsederseniz şayet, inanın çok tebessüm ettirirsiniz onu, emin olun.

Fakat sizi hafife aldığından değildir bu. Aslında endişe etmemeniz gereken şeylerden endişe edip de, asıl endişe etmeniz gereken şeylerden habersiz olmanız nedeniyle acı bir tebessümdür bu..

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Görsel Destekli Ders Videosu:

Kâinatın Parlak ve Güzel Olan Gerçek Hakikati (23. Söz, 1. Mebhas, 2. Nokta)

https://www.youtube.com/watch?v=BdeSLH1RqX4&index=2&list=PL5bPD7AdvnTyX3_W9wzDqTUTemmMYxboU

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.