1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 82 İl 82 Sahabî projesinin adresi Artvin idi
82 İl 82 Sahabî projesinin adresi Artvin idi

82 İl 82 Sahabî projesinin adresi Artvin idi

Siyer Araştırmaları Merkezi'nin yürüttüğü 82 İl 82 Sahabî projesi tüm hızı ile devam ediyor. Projenin 80. programının adresi Artvin idi.

A+A-

Risale Haber - Haber Merkezi 

KADİSİYE'NİN KAHRAMANI EBÛ MİHCEN ES-SEKAFÎ ARTVİN'DE ANLATILDI.

Artvin'de, 'Kadisiye'nin Kahramanı' üst başlığında, pek tanınmayan bir Sahabî olan Ebû Mihcen es-Sekafî anlatıldı.  Artvinlilerin yoğun ilgi gösterdikleri program, Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi'nde yapıldı.

SAHABE İNSANLIĞIN ZİRVE HALİDİR.

Ev sahipliliğini, Diyanet-Sen ve Memur-Sen Artvin Şubesi'nin yaptığı program, Kur'an'ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda bir selamlama konuşması yapan Diyanet-Sen Artvin Şube Başkanı Osman Özaydın, 82 İl 82 Sahabî projesinin önemine değindikten sonra, Sahabe'nin insanlığın zirve hali olduğunu söyledi ve bu önemli projeden dolayı Siyer Araştırmaları Merkezi'ne ve Muhammed Emin Yıldırım hocaya teşekkür etti.

TANIMADIĞIMIZ AMA TANIMAMIZ GEREKEN BİR SAHABÎ...

Projenin tanıtım filminin izlenmesinin ardından kürsüye Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım hoca davet edildi. Yıldırım, projenin içeriği hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra Sahabe'nin din binasındaki yerine dikkatleri çekti. Sahabe hakkında çok ciddi bir birikimin olduğunu belirten Yıldırım: "Eğer biz Hz. Peygamber ile beraberliği sadece bir yıl olan Ebû Mihcen es-Sekafî'yi (ra) bile birkaç saatte ancak anlatabiliyorsak, diğer meşhur olan Sahabî efendilerimiz hakkında birikimin ne kadar olduğunu tahayyül edebilirsiniz." dedi. Muhammed Emin hoca: "Ebû Mihcen es-Sekafî çok tanımadığımız, ama kesinlikle tanımamız gereken bir Sahabî'dir." diyererek; onun üzerinden alınması gereken mesajlara dikkat çekti.

SAHABE BİZE İNSANLIĞI ÖĞRETİR.

Ebû Mihcen es-Sekafî (ra) üzerinden birçok mesajın alınacağına dikkat çeken Yıldırım, özellikle beş temel husus üzerinden bu mesajların neler olduğunu anlattı. Yıldırım şöyle dedi: Kadisiye'nin kahramanı olan Ebû Mihcen es-Sekafî, Taif'te başlayıp Azerbaycan'da biten hayatı ile bize çok ama çok şeyler öğretmektedir. Ancak özellikle biz onun hayatının üzerinden şu beş temel mesajı alacağız:
1. Beşeriyetlerin İzharı
2. Zaafiyetlerin Islahı
3. Kabiliyetlerin İnşası
4. Mesuliyetlerin İdraki
5. Rehberiyetlerin İhyası
 
İNAT, KÜFÜR VE ZAAFİYETLERDEN İMANA YÜRÜYÜŞ

Ebû Mihcen es-Sekafî'nin hayatına ait çok orijinal ve önemli tabloları katılımcılarla paylaşan Muhammed Emin Yıldırım hoca, bugünün dünyasında insanlarla iletişimde dikkat edilmesi gereken hususlara da dikkatleri çekti. Ebû Mihcen es-Sekafî'nin İslam'a karşı oldukça düşman olduğunu, içerisinde büyük bir inat ve öfke beslediğini, yine birçok cahiliye insanı gibi zaafiyetlerinin kurbanı olduğunu, ama tüm bunlara rağmen Hz. Peygamber'in (sas) engin hoşgörüsü ve tebliğdeki isabetli yaklaşımları, onun dizlerinin bağını çözdüğünü ve imana taşıdığını anlattı.

İKİNCİ BİR BEDİR OLAN KADİSİYE'DEKİ KAHRAMANLIĞI

Kadisiye savaşının İslam tarihindeki yerine dikkatleri çeken Yıldırım, daha sonra bu savaş sırasında Ebû Mihcen'in nasıl bir halde olduğunu ve sonrasında nasıl İslam ordusunun zafer kazanmasına vesile olduğunu anlattı. Sözlerinin sonunda onun hayatı üzerinden alınması gereken derslere dikkat çeken Yıldırım, çok önemli mesajlar paylaştı. O mesajlardan bir tanesi şu idi: "İster tarihte yaşamış bir şahsiyet olsun, ister şu an yaşayan biri olsun, kiminle bir iletişim kurarsan kur, onun bir beşer olduğunu unutma ki, yanlış düşüncelere ve yanlış yollara sapmayasın, hayal kırıklıklarına düşmeyesin."

PROJENİN 81. PROGRAMI BAYBURT'TA, SON PROGRAM İSE BİLECİK'TE...

Katılımcıların dikkatle izlediği programın sonunda Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, kısa bir teşekkür konuşması yaptı.
Siyer Araştırmaları Merkezi'den yapılan açıklamaya göre projenin 81. programı 5 Mart 2015 Perşembe günü Bayburt'ta, 82. programı ise Mart ayı içerisinde Bilecik'te yapılacak.
Daha fazla bilgi için 0 212 544 76 99 nolu telefonu arayabilir;  www.82il82sahabi.com, www.siyerarastirmalari.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Yapılan tüm programları ise www.siyertv.com adresinden izleyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.