YÖK İslam dünyasına açılıyor

YÖK İslam dünyasına açılıyor

Arap ülkeleriyle yakın diyalog içinde olan YÖK Başkanı Özcan, Düşünürler Festivali için Arap Emirlikleri'ne gitti. Festivale Nobel ödüllü isimler de katılıyor

Kıvanç El'in haberi:

Göreve geldiği günden bu yana Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye gibi ülkelerle yakın ilişkiler kuran ve bu durumu da 'Araplarda para çok' diye açıklayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) gitti. Özcan, BAE Yüksek Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Nahayan Mabarak Al Nahayan'ın daveti üzerine, Abu Dhabi'de 'Düşünürler Festivali'ne katılacak.

'ÇAĞIN KRİZLERİ' KONUŞULACAK

Dehası ve şizofreni rahatsızlığı ile dünyaca tanınan Prof. Dr. John F. Nash (Ekonomi, 1994), Dr. Şirin Ebadi, (Barış, 2003), Prof. Hartmut Michel (Kimya, 1988), Dr. Rajendra Pachauri (Barış, 2007) ve Dr. David Gross (Fizik, 2004) gibi 11 Nobel ödüllü düşünür ve bilim insanı da festivale katılacak. Avrupa, ABD ve Ortadoğu ülkelerinden yüzü aşkın devlet adamı ve üst düzey yöneticinin de bulunacağı festivalde 'Çağımız toplumlarının karşılaştığı krizler' tartışılacak ve çözüm önerileri getirilecek. Özcan, 'Küreselleşme', 'demokrasi', 'çoğulculuk', 'çevrenin korunması', 'çatışma' ve 'yoksulluğun giderilmesi' gibi konularda görüşmeler de bulunacak. Ayrıca yükseköğretim kurumu yöneticileri ile de Avrupa, ABD ve Ortadoğu'daki üniversitelerle işbirliği imkanlarını değerlendirecek.
Akşam