İşte Said Nursi'nin TBMM belgeleri

İşte Said Nursi'nin TBMM belgeleri

Tarihçi Murat Bardakçı'nın Teke Tek programında ileri sürdüğü sözlerinin doğru olmadığı belgelerle bir kez daha ispatlandı.

Risale Haber-Haber Merkezi

Tarihçi Murat Bardakçı'nın Teke Tek programında ileri sürdüğü "Said Nursi'nin hayatının bir çok safhası karanlıktır veya söylendiği gibi değildir. Mesela deniyor ki Ankara'ya gitti Meclisin açılmasından sonra gizli celsede çok sıkı bir konuşma yaptı. Böyle bir konuşma yok. Atatürk'ü karşısına aldı bana bak bunu böyle yapacaksın. Böyle bir şey yok" sözlerinin doğru olmadığı belgelerle bir kez daha ispatlandı.

Necmeddin Şahiner'in Nesil Yayınları arasında yayınlanan "Bilinmeyen Taraflarıyla Bediüzzaman Said Nursi" adlı kitapta bu belgeler yer alıyor.

Belgelere göre, 22 Kasım 1922 Perşembe günü Bediüzzaman Said Nursi'ye Meclis'te resmen hoşamedi edilmiş (hoşgeldin merasimi) ve alkışlarla karşılanmıştır.

O güne ait oturumun zabıtlarında Bediüzzaman kürsüye bu sözlerle çağrılmıştır:

"Reis: Efendim, Bitlis Mebusu Arif Beyle rüfekasının takriri var: 'Riyaset-i Celaliye... Vilayat-i Şarkiyye ulema-yı beynamından olup Anadolu gazilerini ve Meclis-i Aliyi ziyaret etmek üzere İstanbul'dan buraya gelerek samiin locasında bulunan Bediüzzaman Molla Said Efendi Hazretlerine hoşamedi edilmesini teklif eyleriz. Bitlis-Arif, Bitlis-Derviş, Muş-Kasım, Muş-İlyas Sami, Siirt-Salih, Bitlis-Resul, Ergani-Hakkı.'
(Alkışlar)

"Rasih Efendi (Antalya): Kürsüye teşriflerini ve dua etmelerini kendilerinden rica ederiz."
(Zabıt Ceridesi, c.24:457)Hakimiyet-i Milliye Gazetesi ise 15 Rebiülevvel 1341/10 Teşrinisani 1338 (1922) Cuma tarihli nüshasında "Tarihi bir Celse" başlığı altında gelişmeleri okuyucularına aktarmıştı...

Ve Bediüzzaman'ın ilk BMM'de alkışlarla karşılandığını, kürsüye davet edilerek Türk ordusunun zaferi için dua ettiğini bildiren "Zabıt Ceridesi"nin aslı.


Eski ve yeni harflerle vesikaların aslı Ankara Milli Kütüphanesi'nde ve Meclis arşivlerinde bulunmaktadır.

İLGİLİ HABER: TekeTek'ten Nurculara çağrı

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.