Yunus Emre kabri başında ilahi okunarak anıldı, Faruk Beşer'in kulakları çınladı mı!

Yunus Emre kabri başında ilahi okunarak anıldı, Faruk Beşer'in kulakları çınladı mı!

Eskişehir İl Müftülüğü Yunus Emre İlahi Korosu Yunus Emre'den segah makamı ilahiler seslendirdi. Mezar başındaki anmalarda hassa olan Prof. Faruk Beşer, buna ne diyecek acaba?

A+A-

RİSALEHABER

Cumhurbaşkanlığınca 2021 yılının "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla Yunus Emre Mahallesi'ndeki kabrin başında düzenlenen anma etkinliğinde, Kur'an-ı Kerim okundu, Eskişehir İl Müftülüğü Yunus Emre İlahi Korosu Yunus Emre'den segah makamı ilahiler seslendirdi.

Etkinliğe, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Kaymakam Mehmet Buğra Katırcı, İlçe Belediye Başkanı Haydar Çorum, İlçe Müftüsü Mustafa Ekin ve diğer ilgililer katıldı.

FARUK BEŞER'İ HATIRLATTI

Anadolu Ajansı'nın geçtiği haber böyle. Büyük tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre'nin mezarı başında anma programı Prof. Dr. Faruk Beşer'i akla getirdi.

Çünkü Faruk Beşer, mezarlıkta Kur'an tefsiri okunmasına bile itiraz etmiş ve Nur talebelerini "ümmeti parçalamakla" suçlamıştı.

NEDEN SADECE TEFSİR OKUNMASINA İTİRAZ EDİYORLAR?

Yunus'un şiirleri dünyevi değil uhrevi. Onun için Kur'an-ı Kerim ve dualardan sonra müftülüğün ilahi okumasında bir sakınca yok. 

Fakat her kabir başındaki anma böyle olmuyor. Bir çok ünlünün anması garip uygulamalara sahne olabiliyor. Buna rağmen Prof. Dr. Faruk Beşer ve benzerlerinden ses çıkmıyor. Herhangi bir uyarı gelmiyor. Ama Risale-i Nur'dan ölüm hakikati, ahiret inancına dair tefsir okununca itiraz ediyorlar. 

yunusemre.jpg

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum