Alman okullarında İslam dersi

Alman okullarında İslam dersi

11 ve 12 Aralık 2009 da Osnabrück’de yapılan İslam Din Dersi toplantısına hakimler, profesörler, eğitimciler, yazarlar, din adamları ve İslam Bilimciler katıldı

Zehra Yavuz'un haberi

Alman ve Türk çocuklarının Yusuf A.S.‘ın müslüman mı yoksa Hıristiyan mı (Josef) olduğunun kavgasını yaptığı bir memleket Almanya…11 ve 12 Aralık 2009 da Osnabrück’de yapılan İslam Din Dersi toplantısına hakimler, profesörler, eğitimciler, yazarlar, din adamları ve İslam Bilimciler katıldı. Gelişmeleri, kanunları, problemleri ve içerikleri tartıştılar. Sizlere konuşulanlardan kısa kısa özetleri aktarmak istiyorum.

- Alman Devleti’nin görevi din veya değerler konusunda genel eğtimdir, anne-babanın görevi dini terbiyedir. Alman Devleti tarafsız kalır, dinin içeriğine, kanunlara aykırı (şiddet vs.) olmadıktan sonra karışmaz. Okuldaki din dersi eğitimiyle, camideki dini öğretim birbirini tamamlayıcıdır. Okulda İslam din dersi görülüyor diye, camideki öğretimden uzak kalınması, eksik bilgi oluşturuyor.

- İslam Din Dersi Eğitimi (Religionsunterricht) ve İslam Din Dersi Öğretimi (Religionskunde) hak-hukuk-içerik olarak aynı statülerde olmasalar da, çoğunlukla birinci şekilde kullanılıyor.

- Alman okullarında İslam Din Dersi konusunda 16 çeşit eyalette, 16 çeşit değişik kanun tasarımları bulunur. Yaşadığınız eyalete göre okul veya eğitim müdürlüğüne/eyalet dairesine başvuruda bulunabilirsiniz.

- Alman Devleti Ditib veya Milli Görüş gibi kuruluşları İslam Din Dersi taslağı için muhatap olarak görmek istemiyor. Kanunen de engelleniyorlar. Türkiye’nin Ditib’ini veya Milli Görüş “siyasetini“ Almanya‘nın okul derslerine aktarmak istemiyorlar. Çocukların ailelerinin bu işi üstlenmelerini istiyorlar. Fakat aileler Ditib veya Milli Görüş’ten danışman üyeye başvurabilirler, dini toplum kurduklarında üye olarak onlardan birisini aralarına alabilirler.

- Almanya’daki İslam Din Dersi çok kültürlü bir topluma, çok çeşitli Müslümanlara (Arap, Afrikalı, Kürt, Şii, Sunni vs.) açık görüşlü bir taslak oluşturuyor. Din dersleri öğrenci merkezli olmak zorunda, toplumdaki bütün tecrübelere, sorun-sorulara açık ve önyargısız bir ders havası oluşturmayı önemsiyor.

- Müslüman öğrencilerin Almanca dilinde İslam dininden bahsedebilmeleri ve diğer dinlere mensup öğrencilerle diyaloga geçebilmelerini, önyargıları kaldırma çabalarının olmasını istiyorlar.

- Sadece Kuzey Ren Vestfalya Bölgesi’nde 320 bin müslüman öğrenci yaşıyor. 1200 İslam Din Dersi öğretmenine ihtiyaç var. Berlin’de İslam Din Dersi yıllardır var. Oradaki müslümanlar eyalet kanunlarına göre program kurmuşlar ve başörtülü din dersi öğretmenleri dahi mevcuttur.

-Almanya’da birçok okul ve eyaletlerde İslam Din Dersi verilmeye yavaş yavaş başlanmıştır. En eskisi 20 sene evveline dayanır. Ondan evvel Türkiye’den gelen din dersi öğretmenleri ders veriyordu.

- Okuluna ve eyalete göre hanım öğretmenler başörtülü veya başörtüsüzdürler. (Başörtüsü yasak olan yerler var, serbest olan yerler var).

Almanya’da Türklerin/ Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde okullarda İslam Din Dersi okutulabilinmesi için neler yapılabilinir?

1- İslam Dini Toplumu kurulmalı. (Religionsgemeinschaft) Bu toplumu kurabilmek için kanunen istenen kriterler aşağıdadır. Başkanın mesleği iş-adamı, doktorluk bile olabilir, illa ki öğretmen, İslam Bilimci olması şart değildir. Bu başkan, okul veya eyalet dairesiyle bütün önemli bürokrasi ve sorunları yürütebilecek derecede olmalı, İslam Din Dersi İçeriği hakkında malumat sahibi olmalıdır. Mesela 100 müslüman aile toplanıp dini topluluk kurdular. Bu 100 anne-baba okulda çocuklarına hangi dini bilgilerin öğretileceği hakkında kendileri karar verebilir, bu içeriğe hiçkimse „Bu içerikler islami değil“ diye itiraz edemez, karışamaz, mahkemeye veremez. Sadece 100 anne-baba karar verebilir bu içeriğe. Elbette ki bu içerik, Alman kanunlarına uyması lazım. Bu taslağın resmi dairelerce tanınması/kabul edilmesi lazım.

2- Eyalet dairesine veyahut eğitim müdürlüğüne veyahut direk okula müracaat edilecek. Avukata gerek yok.

3- Eğitim müdürlüğü veya okul İslam Din Dersi öğretmeni bulabilirlerse, çocuğunuzun gittiği okula İslam Din Dersi gelebilir.

4- Hakimlerin önerisi: Alevilerin din dersi talepleri kabul edilmiştir. Onları örnek alarak, benzeri bir yola başvurulması. Almanların problemi, müslümanlar tarafında muhatap alınacak bir kimse bulamamaları.

5- Büyük İslami kuruluşlar kısmen başarılı olmuşlardır.
İslam Din Dersi öğretmeni olabilmek için nerede okumak lazım ?
Münster ve Osnabrück Üniversiteleri (İslamische Religionspädagogik) veyahut herhangi bir İslam Bilimleri Fakültesi, ek olarak didaktik/Pädagogik dersleri gerekli. Türkiye’de ilahiyat okuyup gelmek yeterli olmuyor. Ek olarak bu dersleri almak gerekiyor (Kuzey Ren Vestfalya) :
http://www.schulministerium.nrw.de/BP/Schulrecht/Lehrerausbildung/OVP_B.pdf
İslam Din Dersi’nin Örnek İçerikleri Var mı? (Lehrpläne)
İnternette mevcuttur, mesela: BURADA

İslam Din Dersi İçin Hangi Kitaplar Kullanılıyor?
Çok çeşitleri var. Benim önerim Koesel Yayınevi’nden Saphir’dir:

Bu siteden de İslam Dersi için çeşitli islami içeriklere ULAŞABİLİRSİNİZ

Müslüman hanım öğretmenlere bu siteden ulaşabilirsiniz, daha çok başörtüsü sorunları dolayısıyla toplanılmıştır: www.isgg.de

Hukuksal Açıdan İslam Din Dersi İçin Talepte Bulunmak için aşağıdaki konuların hepsini dikkate almanız gerekmektedir:

Alman Anayasası’nın madde (Artikel) 7, paragraf (Absatz) 3’ü din dersi ile alakalıdır.
Dini topluluk (Religionsgemeinschaft) statüsünde olmak için hangi kriterler uygun olması gerekli?
Alman Anayasası’nın 136, 137 (paragraf 2 ve 3), 140 maddelerinden öğrenebilirsiniz.

Haber 7