YÖK, 14 bölümde özel yetenek sınavını kaldırdı

YÖK, 14 bölümde özel yetenek sınavını kaldırdı

YÖK, 14 yükseköğretim programında özel yetenek sınavını kaldırdı. Bölümlere, YKS merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesine karar verildi.

A+A-

YKS 'ye hazırlanan yaklaşık 2.5 milyon öğrenciyi ilgilendiren önemli kararlar alındı. Hukuk fakülteleri için 190 bin olan başarı sırası barajı 125 bine çıkarılırken, Eczacılık fakülteleri için en düşük başarı sırası barajı 100 bin, diş hekimliği fakülteleri için en düşük başarı sırası barajı ise 80 bin olarak belirlendi.

YÖK Genel Kurulu toplantısında, bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 yükseköğretim bölümü ile ilgili de önemli bir karar alındı. Yükseköğretim kurumlarında bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 bölüme, 2020 YKS 'de merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesine karar verildi.

Söz konusu 14 bölüm; Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Grafik Resimleme ve Baskı, Grafik Tasarım, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı.

2020 YKS ’de bu bölümler, merkezi sınav puanı, yani YKS puanı ile öğrenci almaya başlayacak. Bu bölümlere girmek isteyen adaylar YKS 'de sadece ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi ’ne değil, ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi ’ne de hazırlanacak.

İLKHA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.