1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Zeytinyağında tüketim hedefi kişi başı 5 kilo
Zeytinyağında tüketim hedefi kişi başı 5 kilo

Zeytinyağında tüketim hedefi kişi başı 5 kilo

Zeytin üreticisi ülkelerin üye olduğu Uluslararası Zeytin Konseyi Dönem Başkanlığı Madrid'te yapılan törenle Türkiye'ye geçti.

A+A-

 Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Vekili Davut Er, "Amacımız zeytinyağı üreticisi Türkiye'de 1.5 kg. seviyesinde olan kişi başı tüketimi 5 kg. seviyelerine çıkarma" dedi.
 
Dünya genelinde büyük zeytin üreticisi ülkelerin üye olduğu ve zeytin-zeytinyağı sektörünün kaderini tayin eden Uluslararası Zeytin Konseyi(UZK) Dönem Başkanlığı Türkiye'ye geçti. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği(EZZİB) Başkan Vekili Davut Er, 21-23 Mayıs 2014 tarihleri arasında Hırvatistan'ın Split şehrinde gerçekleştirilen Danışma Komitesi toplantısına ve 2-4 Haziran 2014 tarihleri arasında İspanya'nın Madrid şehrinde gerçekleştirilen UZK Tanıtım Komitesi, Teknik Komite ve Ekonomi Komitesi toplantılarına katıldı. Söz konusu toplantılarda Gümrük Ticaret Bakanlığı yetkililerine ihracat rakamları ve ülkemizin ihracat politikaları ile ilgili konularda destek verdiklerini belirten Başkan Vekili Er, Türkiye'nin uzun yıllar sonra UZK'ya üye olmasının ve sonrasında dönem başkanı olmasının Türk zeytin ve zeytinyağı sektörü açısından kazanım olduğunu kaydetti.

'SAĞLIKLI VE LEZZETLİ' PROJE

Konseyin üye ülkelere verdiği hibe destek programlarından da bahseden Davut Er geçmiş yıllarda UZK fonlarından iç tanıtım ve teknik gezi destekleri aldıklarını, yeni açılan hibe destek programlarına Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi(ZZTK)'nin iç piyasada tüketimi arttırmayı hedefleyen 'Zeytinyağı: Sağlıklı ve Lezzetli' isimli projesi ile EZZİB'in ise ihracata önemli katkı sağlayacağını düşündüğü bir teknik gezi projesi ile başvurduklarını belirterek, 'Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği adına bu yılın sonbahar aylarında gerçekleştirmek üzere 'Fas-Tunus Teknik Gezisi' projesini ilettik ve projemiz kabul edildi' dedi.

EN AZ TÜKETEN ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye'nin zeytinyağı üreticisi ülkeler içerisinde zeytinyağını en az tüketen ülkelerden biri olduğuna dikkati çeken Er, 'Türkiye'de son yıllarda zeytin ağacı varlığımız 170 milyon adetin üzerine ulaştı. Önümüzdeki yıllarda bu ağaçlar verimli hale gelince 500 bin ton zeytinyağı, 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretim rakamına ulaşacağız. Kayseri, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır'da AVM'lerde sonbahar aylarında yurtiçi tanıtım etkinlikleri yapacağız. Amacımız Türkiye'de 1.5 kg. seviyesinde olan kişi başı zeytinyağı tüketimini 5 kg. seviyelerine çıkarmak' şeklinde konuştu.

DÖNEM BAŞKANLIĞI MADRİD'TE GEÇTİ

Uluslararası Zeytin Konseyi'nde Türkiye adına Dönem Başkanlığı görevi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Neşet Akkoç Başkanlığında bir heyet tarafından yürütülüyor. UZK Dönem Başkanlığı'nın Türkiye'ye geçmesi nedeniyle 3 Haziran akşamı Türkiye'nin Madrid Büyükelçiliği'nde UZK Genel Kurul'una katılan tüm ülkelerin heyetlerine bir resepsiyon verildi. Resepsiyonda ev sahipliğini Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu üstlendi.

Yeni şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.