1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Zamanı Allah'ın istediği gibi akıtmak için: Namaz
Zamanı Allah'ın istediği gibi akıtmak için: Namaz

Zamanı Allah'ın istediği gibi akıtmak için: Namaz

Araştırmacı-yazar Dr. Senai Demirci, 6. Kocaeli Kitap Fuarı’nda yaptığı “5 Vakit İnsan” sohbetiyle izleyenlere önemli bilgiler verdi.

A+A-
Hoş sohbeti ve kendine has tarzıyla okurlarının karşısına çıkan Dr. Demirci, “5 vaktin secdesi ile yaşayan insan zamanı Allah’ın istediği şekilde akıtan insandır” dedi.
 
Dr. Senai Demirci, büyük ilgiyle izlenen sohbetinde namazın önemi ve insan hayatına kattığı değerleri örneklerle anlattı. Hz. Muhammed’in veda hutbesinin sonunda söylediği cümleye dikkat çeken Senai Demirci, “Efendimiz, hutbesinin sonunda ‘Şahit ol ya Rab” diyor. Bir de soyut bir cümle söyler ki soyut bir ifade olduğu için gelenek bunu bize taşımaz o da; ‘İşte şimdi vakit Allah’ın dilediğince akmaya başladı’ der. Bu büyük bir davanın final cümlesidir. Hepimizin davası da bu olmalıdır” şeklinde konuştu.
 
Dr. Senai Demirci sohbeti sırasında insanların vakitleri de aslında namaza göre yaşadıklarını anlattı. Bunun arkasında bir zaman akışı olduğunu ifade eden Dr. Senai Semerci, “Bu beş zaman, her zaman için insanların zihninde durur. Bunda secde, namaz ve Allah vardır. 5 vaktin secdesi ile yaşayan insan zamanı Allahın istediği şekilde akıtan insandır” dedi.
 
Dr. Senai Demirci bu çerçevede kentlerde gördüğü saat kulelerine dikkat çekti. “Saat kulelerine karşı değilim ama elimden gelse kentlerdeki bu yapıları kaldırırım” diyen Dr. Demirci, bunun nedenini şu sözlerle açıkladı: “Saat kulesi 1880’li yılların sonunda bu topraklara batıdan geldi. Oradaki insanların kâinatın nabzıyla alakası yok. Ama bizler kainatın nabzıyla iç içeyiz. Saat kulesi namazsız bir toplumun sembolüdür.” Ramazan dendiğinde zamanın kendini bulduğunu anlatan Demirci, “İşte bu ifade söylendiğinde zaman kendini buluyor ve zamana rengini verenin kim olduğu da en iyi şekilde anlaşılıyor” dedi.
 
Hataların, günahların herkese mahsus olduğunu dile getiren Dr. Demirci, ancak İslam dininde, “iki namaz arasındaki günahlar affolunur” gibi son derece anlamlı bir yol olduğunu kaydetti. Bunun önemli bir hediye olduğunu kaydeden Dr. Senai Demirci, “Allah hiç kimseye zorla secde ettirmez. Çünkü yüce Allah yarattığı insana güveniyor. Bunu görürsen secde edersin. Eğer Allah bize zorla namaz kıldırmak isteseydi, bunu çok kolaylıkla yapabilirdi. Ama böyle yapmıyor. Onun için gelin gönüllü olalım. Bu kafanızla ile yapacağınız en hayırlı şey onu secdeye koymaktır” dedi.
 
Dr. Senai Demirci sohbetinin sonunda okurlarının sorularına da cevap verdi. Dr. Demirci, çocukların namaza alıştırılmaları konusundaki bir soruya karşılık olarak, “Çocuklarımıza sevgiyle yaklaşalım. Peygamberimizin namaz kılarken, sırtındaki torununu unutmayalım. Camilerimizi çocuklarımıza açalım. Onları camiden göndermek yerine birlikte namaz kılalım. Sevgi ve hoşgörü ile yapılan her hareket karşılık bulur” dedi.
 
Sohbetin ardından okurları için kitaplarını imzalayan Dr. Senai Demirci, Soma için başlatılan kitap kampanyasına da kumbaraya attığı kitabıyla destek verdi.
 
Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.